Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin Dominansı Nedir? BTC Hakimiyeti Nasıl Çalışır ve Neden Önemlidir?

Bitcoin Dominansı Nedir? BTC Hakimiyeti Nasıl Çalışır ve Neden Önemlidir?

Bitcoin Hakimiyeti Nedir? Nasıl Çalışır ve Neden Önemlidir?

Yaşanan zorlu kripto kışı, Bitcoin de dahil olmak üzere bir çok dijital varlıkta önemli kayıpların yaşanmasına neden oldu. Kısa süreli yükselişler olsa da piyasadaki oynaklık ve eğilim hala ayı piyasası içerisinde olduğumuzu gösteriyor.

Kripto sektöründe yatırımınızı nasıl oluşturacağınız konusunda kararsızsanız, Bitcoin hakimiyeti (dominans) size yardımcı olabilir. Bu nedenle sizlere bu yazımızda Bitcoin hakimiyeti’nden yani BTC dominansından bahsedeceğiz.

 

Bitcoin Hakimiyeti (Dominans) Nedir, Nasıl Çalışır?

Şu anda piyasada binlerce altcoin bulunurken, orijinal kripto para olan BTC, piyasa değerine göre en büyük dijital varlık olarak değerlendiriliyor. Bazı yatırımcılar alım-satım işlemlerinde BTC’nin hareketlerini rehber olarak kullanmaya başladı. Özellikle, BTC hakimiyetinin mevcut genel piyasa eğilimi hakkında fikir verdiğine inanıldığı düşünülmekte.

Bitcoin veya BTC hakimiyeti, Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunun, kripto para piyasasının geri kalanına oranı olarak ölçülür. Bazı kripto yatırımcıları, yatırım stratejilerini ve portföy yapılarını ayarlamak amacıyla rehber olarak Bitcoin dominansını kullanır.

Bitcoin dominansı, kriptonun toplam piyasa değerinin kaçının Bitcoin’den oluştuğunu gösteren bir araç gibidir. Dolayısıyla dijital varlıkların trendini anlamanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte Bitcoin hakimiyeti ile ilgili en önemli şey, altcoinlerin lider varlığa karşı hangi trendde olduğunu anlamaya yardımcı olabilmesidir. BTC hakimiyeti arttığında, alternatif varlıklar genel olarak BTC’ye karşı değer kaybeder. BTC hakimiyeti azaldığında ise, alt varlıklar genel olarak BTC’ye karşı değer kazanır.

Bitcoin Dominansı Neden Önemlidir?

Bitcoin Hakimiyeti Neden Önemlidir?

Çoğu durumda Bitcoin dominansı yükseliş trendindeyken yatırımcılar BTC’ye sahip olmak ister. Tam tersi durumda, yani BTC dominansı düşüş trendinde olduğunda ise altcoinlerde olmak isteyebilirler.

Genellikle, yoğun boğa piyasaları alt sermayeleri Bitcoin’den daha yükseğe çıkarma eğilimindedir. Bu nedenle kripto boğa piyasalarında dik ve tutarlı bir düşüş eğilimi yaşanabilir. Bu eğilim tersine döndüğünde tipik olarak bir ayı piyasasının işareti olabilir.

BTC Dominansı ve Piyasa Değeri

Basit bir ifadeyle, piyasa değeri, dolaşımdaki belirli bir dijital varlığın toplam değerini ifade etmektedir. Bitcoin için piyasa değeri, mevcut fiyat ile şimdiye kadar çıkarılan BTC sayısının çarpılmasıyla hesaplanır.

İlginizi çekebilir:  Ünlü analist Bitcoin yatırımcılarına tavsiyelerde bulundu

Bitcoin hakimiyetini hesaplamak için kullanılan formül şu şekildedir:

Bitcoin hakimiyeti (Dominans) = Bitcoin piyasa değeri/ Toplam kripto para piyasa değeri

Tabii ki, Bitcoin hakimiyeti farklı etkilere sahip olabilir ve sonuçta yatırımcı için yalnızca bir araçtır. Çünkü BTC hakimiyetini etkileyen faktörler de bulunmaktadır.

BTC Hakimiyetini Etkileyen Faktörler

BTC hakimiyetini etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörlerin başında değişen trendler yer alır.

Altcoinlerin patlamasından önce, Bitcoin hakimiyetinin %90’ın üzerine çıkması alışılmadık bir durum değildi. Altcoinler toplu olarak daha fazla kullanıcı ve yatırımcı ilgisi kazandıkça, BTC üzerindeki ilgiyi, daha büyük fiyat dalgalanmaları olan diğer varlıklara ve yeni heyecan verici projelere karşı kaybetti.

Bitcoin’den farklı olarak, birçok altcoin, para transferinin ötesinde oyun, sanat (NFT) ve merkezi olmayan finansal hizmetler (DeFi) de dahil olmak üzere farklı sektörlerde yer almaktadır. Mevcut eğilime bağlı olarak, belirli bir tür kripto projesi etrafında daha fazla ilgi ve işlem olabilir. Örneğin, NFT’lerin patlaması, BTC hakimiyetinin NFT ile ilgili tokenler lehine bir miktar düşmesine neden olmuş olabilir.

NFT

Bilindiği üzere zamanla BTC, yatırımcılar tarafından kripto para piyasasında “istikrarlı” varlıklardan biri olarak benimsendi. Yatırımcıların daha dramatik fiyat dalgalanmalarına olan ilgisi ve bazı yeni altcoinlerin sunduğu ilişkili kar fırsatları da BTC baskınlığını etkileyebilir. Ve bu nedenle fonların daha riskli varlıklara akmasına neden olabilir. Bu durumda, bu altcoinlerin temsil ettiği sektörler, potansiyel karlar kadar önemli olmayabilir.

Sonuç olarak BTC hakimiyeti, piyasa döngülerinin nasıl değiştiğine ışık tutmaya yardımcı olacak bir araç olarak kabul edilmelidir. Bazı yatırımcılar bu hakimiyeti stratejilerini belirlemek için kullanırken, diğerleri bunu çeşitlendirilmiş portföylerini yönetmek için kullanabilir.

Ancak BTC hakimiyetinin, Bitcoin veya diğer herhangi bir dijital varlığın performansını garanti etmez. Yatırımcılar için sadece yardımcı bir rehber görevi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Trendkoin canlı coin verilerine göre BTC fiyatı 38,005.00 USD seviyesinden işlem görüyor.

(Visited 52 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz