Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin Dip’te mi? Piyasa satışları devam edecek mi?

Bitcoin Dip’te mi? Piyasa satışları devam edecek mi?

Bitcoin Dip’te mi? Piyasa satışları devam edecek mi?

Uzmanlara göre, Bitcoin yakın zamanda yeşile dönmeyebilir; yani henüz gerçek bir dip seviyesine ulaşmadık.

Bitcoin’in dip arayışı

Huobi Borsası araştırmacıları Jiang ve Chan, “Başka Bir Kara Mayıs Geliyor ” başlıklı raporda şöyle yazdılar:

Piyasa dibi henüz görmedi ve değer yatırımcıları satın almayı ertelemeli. 

Huobi’nin yorumu, BTC dip seviyesinin, Bitcoin’in piyasa değeri ile gerçekleşen piyasa değeri arasındaki farkın piyasa değerine bölünmesiyle elde edilen Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (NUPL) yüzdesi incelenerek belirlenebileceği argümanından geliyor.

Bitcoin’in gerçekleşen piyasa değeri, harcanmamış her işlem çıktısının (unspent transaction output) son geldiği fiyata dayalı olarak ağdaki tüm coinlerin gerçekleşen değerini temsil eder. Gerçekleşen piyasa değeri, kayıp veya hareketsiz coinleri etkilemez.

NUPL’nin beş farklı sınıflandırması bulunuyor: coşku/açgözlülük, inanç/inkar, iyimserlik/kaygı, umut/korku ve teslimiyet (kapitülasyon). Teslimiyet aşaması, fiyatın en düşük olduğu zaman olup, alıcıların atlaması için en uygun zamandır.

Zincir üstü analiz platformu CryptoQuant’ın Bitcoin’in NUPL grafiğine göre, varlık şu anda korku safhasında ve bu nedenle muhtemelen mevcut döngü için henüz dip fiyatına ulaşmadı.

Huobi’den Jiang, BTC’nin dip seviyesinin 20 ila 25 bin dolar arasında bir yerde olduğunu tahmin ediyor.

Japon kripto borsası Bitbank’ın piyasa analisti Yuya Hasegawa ise daha az iyimser bir görüşte.

Önceki iki teslimiyet aşamasından, NUPL [Umut/Korku’ya] turuncuya döndükten sonra fiyatın yaklaşık yüzde 40-50’den düştüğünü görebiliriz. Bu nedenle, formasyon kendini tekrar ederse, BTC 15 bin dolara kadar düşebilir.

F257D26D CD07 4707 8BF9 5346D72B907B
Yeşil alan, bazı analistlerin BTC’nin azalan bir piyasada “dipten çıkacağını” tahmin ettiği yer. Kaynak: lookintobitcoin.com


Kripto analisti ve analiz platformu Into The Cryptoverse CEO’su Benjamin Cowen, bir takım farklı metriklere göre mevcut piyasada “hala çok fazla potansiyel dezavantaj olduğunu” söyledi.

842FFD9E 6A97 474B BE6C F1F6A23DC5FF
CoinMetrics / Benjamin Cowen

Cowen, CoinMetrics’in bir tablosuna atıfta bulunarak, “1 yıllık yatırım getirisi”nin daha fazla olumsuzluk olabileceğini gösterdiğini ve uzun vadeli BTC sahiplerinin sayısının (altı aydan uzun) bir plato oluşturduğunu söyledi.

İlginizi çekebilir:  SEC'in Binance'e açtığı dava sonrasında kripto volatilitesi düşük kalmaya devam ediyor

Fakat bazı analistler NUPL gibi zincir üstü metriklerin mevcut iklimde pek de kullanışlı olmadığına inanıyor. Örneğin, Arcane Research başkanı Norheim Schei şöyle konuştu:

BTC bu korkunç piyasada borsaya sıkı bir şekilde bağlı olduğu için mevcut zincir üstü ölçümleri oldukça kullanışsız buluyorum.

 

Borsa (ABD) şu anda BTC için önde gelen göstergedir. Borsa düşmeye devam ederse paramı buna yatırmam.

(Visited 80 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz