Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriDev kripto borsası: Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için boğa koşusu bitmedi!

Dev kripto borsası: Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için boğa koşusu bitmedi!

Kraken’e göre Bitcoin zararda, Ethereum ise aşırı satışta

Bitcoin, ethereum, boğa koşusu

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) şu anda iskontolu işlem görüyor, fakat kripto borsası Kraken, piyasa değerine göre en büyük iki kripto varlığı için boğa koşusunun bitmeyebileceğini söyledi.

Bitcoin ve Ethereum gerçek değerinin altında satılıyor

Kraken Ocak 2022’deki zincir üstü kripto özetinde, Bitcoin’in harcanan çıktı kâr oranı (SOPR) ve Ethereum’un piyasa değerinin gerçekleşen değer (MVRV) Z-puanı, “ETH ve BTC’nin gerçeğe uygun değerlerinin altında işlem gördüğünü” gösterdiği yazıyor. Fakat bir geri tepmenin mümkün olduğunu belirtilmiş.

BTC’nin SOPR’si, piyasadaki yatırımcıların çoğunlukla zararla BTC tradingi yaptığını gösterse de, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri dönmesinden önce, 2021 Mayıs’tan Temmuz’a kadar olan son boğa koşusu düzeltmesi sırasında durum çok daha kötüydü.

Ayrıca, ETH’nin MVRV Z puanı, kripto varlığının şu anda fiyatlarda bir sıçrama yapmadan önce uzun süre kalmak için mücadele ettiği ‘aşırı satım’ bölgesinde olduğunu gösteriyor.

Zincir üstü SOPR metriği

Zincir üstü SOPR metriği, Bitcoin tutanların kâr veya zararla satış yapıp yapmadığını belirler. SOPR 1’den büyükse varlık kârla satılıyordur, küçükse zararına satılıyordur.

BTC’nin SOPR’si 1’in altında bir okuma ile düşüş eğiliminde, fakat Kraken, geçen sene BTC’nin Mayıs’ta 65.000 dolardan Temmuz’da 30.000 dolara düştüğünde metriğin daha da kötü olduğunu söyledi.

Metrik 1’i kırar ve bu seviyenin üzerinde kalırsa, son boğa piyasası düzeltmesinin tamamlandığını gösterebilir. Diğer taraftan, fiyat düşmeye devam ederken Bitcoin 1 değerinin altında kalırsa, BTC’nin bir ayı döngüsüne girdiğini doğrulayabilir.

SOPR şu anda düşüş sinyali verirken, zincir üstü veriler son benzer piyasa düzeltmesi sırasında çok daha kötü bir görünümdeydi ve müteakiben Bitcoin güçlü bir geri dönüş yapmıştı.

2057F0B7 9B5E 4612 8C07 D700C2A4F9D4

(MVRV) Z-puanı

Diğer taraftan, MVRV Z puanı Ethereum için yükseliş görünümünde. Varlığın fiyatının gerçeğe uygun değerinin üzerinde veya altında satıldığına ilişkin piyasa karlılığını değerlendirmek için kullanılır. 5’in üzeri, ETH’nin aşırı alımda veya gerçeğe uygun değerinin üzerinde satış yaptığını gösterir. 1’in altındaki okumalar, kripto para biriminin aşırı satımda olduğunu veya değerinin altında işlem gördüğünü gösterir.

İlginizi çekebilir:  Bitcoin düşmanı Peter Schiff NFT koleksiyonu çıkardı

8621AF7F 861C 4243 B6A2 6571913ADEF4

Ethereum 9 Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.867 dolardan yüze 49 düşerek, MVRV-Z Skoru ‘aşırı satım’ bölgesine düştü. Geçmiş, kripto paranın MVRV Z değerimin geri çekilmeler sırasında “aşırı satım” bölgesine düşme eğiliminde olduğunu ancak fiyatlar geri dönmeden önce bu aralıkta çok kalmadığını gösteriyor. 

ETH’nin MVRV Z değeri bu bölgeye en son Mart 2020’de düşmüştü. Varlık değerleri ve ağ aktivitesi azalsa da, zincir üstü veriler, altcoin için her şeyin kötü olmadığını gösteriyor. Yatırımcılar, ‘aşırı satım’ MVRV Z-skor okumaları sırasında tarihsel olarak birikmiştir.

İlginizi çekebilir: Bu destek korunursa Bitcoin fiyatı tekrar yükselişe geçecek: Kilit seviye neresi?

(Visited 146 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel