Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin balina raporu ortaya çıktı: Sektör merkezileşiyor mu?

Bitcoin balina raporu ortaya çıktı: Sektör merkezileşiyor mu?

Bitcoin

Yeni araştırmalar, Bitcoin miktarının sadece %1’lik kısmını elinde tuttan adreslere daha fazla ışık tuttu.

Küçük bir azınlık, dünyanın en popüler dijital varlığındaki aslan payını kontrol ediyor. Yeni araştırmaya göre, Bitcoin sahiplerinin ilk %1’i, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki varlıklı hanelerin çoğundan daha fazla servete sahip.

Daha da şok edici bir istatistik, Bitcoin sahiplerinin sadece % 0.01’inin dolaşımdaki para biriminin % 27’sini kontrol etmesidir. Wall Street Journal‘ın 20 Aralık’taki raporu, Bitcoin arzının dinamiklerini ve nerede yoğunlaştığını araştırdı.

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu tarafından yapılan bir araştırma, ilk 10.000 BTC adresinin şu anda yaklaşık 235 milyar dolar değerinde 5 milyon token tuttuğunu ortaya koydu. Bu, dünyanın en büyük 48. şirketi olan Pepsico’nun piyasa değeri ile aynı.

Bitcoin balinalarının zenginliği artıyor

Araştırma, küresel olarak BTC’ye sahip tahmini 114 milyon insanla, bu küçük fraksiyonun dolaşımdaki 19 milyon coinin %27’sini kontrol ettiğini ekledi. Ancak bu adreslerin borsalara mı yoksa saklama şirketlerine mi ait olduğunu belirtmedi.

Bitinfocharts BTC zengin listesi, Binance soğuk cüzdanlarının yaklaşık 20 milyar dolar değerinde toplam 433.490 BTC tutan ilk 2 adres olduğunu bildiriyor.

Rakamlar, Federal Rezerv’e göre, hanelerin en tepedeki %1’inin tüm servetin yaklaşık üçte birine sahip olduğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut servet eşitsizliği durumunu yansıtıyor.

Çalışma, MIT Sloan School of Management‘tan finans profesörleri Antoinette Schoar ve London School of Economics‘ten Igor Makarov tarafından gerçekleştirildi. WSJ’ye göre, Bitcoin’in tarihindeki her işlemi eşleştirerek analiz etti.

Makale, bu merkezileşmenin iki sonucu olduğunu savunuyor. Bu sonuçlardan ilki var olan sistemin bütününün planlı ve tekrarlanan tehlikelere karşı daha açık olması, ikinisici ise bu yeni sistemden elde edilen kazançların çok az sayıda yatırımcıda toplanmasıdır. Antoinette Schoar yorumlaması şu şekilde oldu:

14 yıldır var olmasına ve yarattığı heyecana rağmen, hala çok yoğun bir ekosistem olmaya devam ediyor.

WSJ, Bitcoin madenciliğinin az sayıda şirket ve havuz tarafından kontrol edildiğinden ve pratik olarak bireyler tarafından denenemeyeceğinden merkezileştirildiğini söylemeye devam etti.

BTC fiyat görünümü

CoinGecko‘ya göre Bitcoin fiyatları son 24 saat içinde küçük bir sıçrama yaptı ve haberin yazıldığı saatlerde 48.657 dolardan işlem görüyor.

10 Kasım’daki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %31.7’lik düzeltme yaptı, ancak bu yılın en büyük düzeltmesi değil ve ayı piyasası olarak adlandırmak için hala çok erken.

(Visited 125 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,192.48 4.40%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,803.41 5.54%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.544925 4.83%
solana
Solana (SOL) $ 43.17 6.73%
xrp
XRP (XRP) $ 0.384405 2.47%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.35 8.68%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071283 2.92%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 4.36%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.78 6.97%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.65 10.13%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.14 2.62%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.79 3.64%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.375299 4.01%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.945677 3.40%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.67 12.34%