Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriBitcoin artarken, Ethereum’un vitesi yüksekte

Bitcoin artarken, Ethereum’un vitesi yüksekte

Ethereum ortalama işlem hacminin üzerinde hızlanıyor

Bitcoin artarken, Ethereum’un vitesi yüksekte

Bitcoin’in son 24 saatte %1 yükselerek, 24 bin doların üzerinde kaldı.

Ethereum ise %2,3 arttı. ETH’deki artış, 20 günlük hareketli ortalamasına göre, ortalama işlem hacminin üzerinde gerçekleşti.

Ethereum’un Goerli test blok zincirindeki son provasının ardından ETB yükseldi. Testin başarısı, blok zincirini iş kanıtından, daha enerji verimli hisse kanıtı protokolüne dönüştürmeye biraz daha yaklaştırdı.

Hisse kanıtına dönüşümün ETH arzı üzerindeki deflasyonist etkisiyle, varlığın arzının artış hızını yavaşlatması bekleniyor. Nitekim, bir varlığın arzındaki bir azalmanın, toplam değerini daha da yükseltmesi beklenir.

Bunun yanısıra, hisse kanıtına geçiş, ETH sahiplerinin “stake ederek” ve ödüller kazanarak nakit akışı oluşturmasını da sağlayacak.

Bitcoin’in son artışı sırasında, ETH daha güçlü performans gösterdi

Özellikle, BTC karşısında ETH 13 Temmuz’dan bu yana %41 yükseldi. Artış ortalama hacimde gerçekleşirken, Göreceli Güç Endeksi (RSI) 45.89’dan mevcut 70.57’ye yükseldi.

RSI’de, 50 seviyesi nötr olarak kabul edilirken; 70’in üzeri, varlığın “aşırı satın alındığı” anlamına gelir. Aşırı alım, bir varlıktaki değişimin büyüklüğünün makul piyasa değerini aştığını ve dolayısıyla satılmaya aday hale getirdiğini işaret eder.

Bunun yanında, ETH/BTC için 50 dönemlik üstel hareketli ortalama (EMA), 200 dönemliği geçerek bir “altın kesişim” (golden cross) meydana getirdi.

Kısa vadeli 50 günlük EMA, uzun vadeli 200 EMA’yı geçtiğinde, boğa piyasasının öncüsü olarak görülerek bir golden cross oluşturur. Şimdiki durumda sinyal, ETH’nin BTC’den daha iyi performans göstermeye hazır olduğunu gösteriyor.

Yaklaşan Ethereum Merge ile, yatırımcıların ETH’ye geçebilir. Ancak, yükselişin “yapısal bir değişime yönelik uzun vadeli bir değişim mi, yoksa sadece, yaklaşan bir olaya kısa vadeli bir tepki mi” olduğu sorusuna şu anda net bir cevap vermek zor.

Öte yandan, yatırımcılar, Merge’in tamamlanmasının planlandığı Eylül ayında, kar realizasyonu yapmaya meyilli de olabilirler.

Geçmişteki 70 üzeri RSI seviyelerini ve kısa bir süre sonraki fiyat davranışlarını incelemek belki bir fikir verebilir.

7BDE752B 9E33 4235 B950 DA9849E3E2E6
ETH/BTC, TradingView

Grafik, RSI’nin Mayıs 2021’den bu yana aşırı alım seviyelerine ulaştığı dört geçmiş örneği gösteriyor.

ETH’nin her oluşumdan 30 gün sonra BTC’ye göre performansı sırasıyla %-13, %-5, %-16 ve %-3 olmuş. En son aşırı alım okumasından (18 Temmuz) bu yana, ETH %+11 daha yüksek; bu da geçmiş fiyat davranışlarına zıt görünüyor.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz