Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin Ağ Bilgi İşlem Gücü, BTC Fiyatını Belirleyebilir mi?

Bitcoin Ağ Bilgi İşlem Gücü, BTC Fiyatını Belirleyebilir mi?

Bitcoin Ağ Bilgi İşlem Gücü, BTC Fiyatını Belirleyebilir mi?

Bitcoin’in hash oranındaki düşüşler, geçmişte bazı büyük BTC fiyat düzeltmeleriyle aynı zamana denk geldi.

Hash rate oranı, Bitcoin (BTC) blok zincirindeki işlemlerin doğrulanmasında yer alan genel bilgi işlem gücünü ifade eder. Daha fazla güç, daha fazla ağ güvenliği ve Bitcoin madenciliğinin kârlılık potansiyelini gösterir.

Bir hash oranı artışı genellikle BTC fiyatının artması beklentisiyle ilişkilendirilir. Analistler, hem 2013 hem de 2016 boğa döngülerinin, hash oranındaki artışın ardından madencilik zorluğundaki artışla işaretlendiğine dair kanıt buldular.

Örneğin, 2021’deki % 70’lik kazanç, birden fazla yatırım ve madencilik ekipmanı için büyük siparişlerle aynı zamana denk geldi. Ancak neden ve sonucu ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Birkaç örnek arasında, operasyonları genişletmek için Teksas’ta 320 dönümlük bir arazi pilotu satın alan Argo Blockchain, Bitfury’nin ABD’deki madencilik yan kuruluşunun halka açılması ve bir Çin piyango hizmeti tarafından BTC.com madencilik havuzunun satın alınması yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Önemli İddia: Ethereum (ETH) 10.000 Dolar Olacak!

Bununla birlikte, mutlak uyumsuzluk dönemleri olmuştur, bu nedenle Bitcoin fiyatı ile madencilerin kurulu kapasitesi arasında doğrudan bir ilişki olmayabilir.

Kesin olarak ölçmek imkansız olmasına rağmen, yedi günlük ortalama hash oranı, trend değişikliklerini tespit etmek için daha iyi sonuçlar verir.

Bitcoin Ağ Bilgi İşlem Gücü, BTC Fiyatını Belirleyebilir mi?
Bitcoin hashrate, TH / s (solda) – BTC fiyatı, USD (sağda). Kaynak: Coinmetrics

Büyük olasılıkla, Bitcoin parabolik bir fiyat artışı aşamasına girdiği için BTC fiyatı söz konusu olduğunda 2017 aykırı bir değerdi. Ağustos ayına gelindiğinde, hash oranı da üçe katlanarak 6,8 TH / s’ye çıktı. Ancak, hash oranının fiyatı öngörebileceği teorisi, hesaplama gücü daha sonra aniden % 25 oranında düştüğünde ve fiyat üzerinde görünür bir etki olmadan zayıfladı.

Öte yandan, Bitcoin’in 2017’nin son iki ayındaki % 132’lik artışı, Aralık 2017 ile Mart 2018 arasında ikiye katlanan hash oranından yalnızca birkaç ay sonraya yansımış gibi görünüyor.

Bitcoin Ağ Bilgi İşlem Gücü, BTC Fiyatını Belirleyebilir mi?
Bitcoin hashrate, TH / s (solda) – BTC fiyatı, USD (sağda). Kaynak: Coinmetrics

2018 ve 2019’un ikinci yarısı, BTC fiyatı daha güçlü hareketler ve durgunluk dönemleriyle karşı karşıya kaldığı için daha ilginç bir veri seti sunuyor. Bu arada, hash oranı Nisan 2018’den Kasım 2018’e ikiye katlanarak 54 TH / s ile zirve yaptı. Bu zirve, BTC’nin 4.000 dolara keskin düzeltmesinden önce geldi.

Öte yandan, her iki gösterge de Aralık 2018’in ortasında dibe vururken, 2019’un ilk yarısı BTC fiyatı ile hash oranı arasında senkronize bir hareket gösterdi.

Bitcoin Ağ Bilgi İşlem Gücü, BTC Fiyatını Belirleyebilir mi?
Bitcoin hashrate, TH / s (solda) – BTC fiyatı, USD (sağda). Kaynak: Coinmetrics

2019’un ikinci yarısı, hash oranı % 66 artarken BTC fiyatı % 38 düştüğü için tamamen zıt trendler gördü. Bu sefer, BTC fiyatı Şubat 2020’nin ortalarında 10.200 dolara yükseldi, bu ise hash oranı için sadece üç hafta sonra gerçekleşti.

Bitcoin Hash Oranı ve ATH

En son veriler iki ölçüm arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Dahası, 8 Şubat’taki ikinci zirve başına 166 TH’lik hash oranı, BTC’nin 55.000 dolara yaklaşmasıyla iki hafta sonra taklit edilmiş gibi görünüyor.

Bitcoin Ağ Bilgi İşlem Gücü, BTC Fiyatını Belirleyebilir mi?
Bitcoin hashrate, TH / s (solda) – BTC fiyatı, USD (sağda). Kaynak: Coinmetrics

Bu nedenle, şüphesiz, hash oranı ile fiyat arasında güçlü bir korelasyon vardır, ancak BTC fiyatının durgunluğuna rağmen madencilik kapasitesinin artmaya devam ettiği altı ay veya daha uzun süreler olmuştur.

Kısa vadeli fiyat hareketlerini tahmin etmek için böyle bir metrik güvenilmez görünmektedir. Diğer bir deyişle, hash oranı ve fiyat eğilimleri, ilişkili olsalar da, herhangi bir yatırımcının kafasını karıştıracak bir miktar karışık sinyaller sağlar. Ancak görünen uzun vadeli korelasyona rağmen, fiyat üzerinde daha hızlı bir etkiye sahip olabilecekleri için dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Bunlar, yeni madencilik donanımı, düzenleme, mevsimsellik, coğrafya ve dünya genelinde enerji fiyatlarındaki farklılıkları içerir.

(Visited 8 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,646.00 0.41%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,178.93 0.67%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.479253 1.14%
solana
Solana (SOL) $ 36.59 4.77%
xrp
XRP (XRP) $ 0.342517 3.04%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.61 2.84%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.068793 4.69%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 4.10%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 19.04 3.65%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.59 1.57%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.14 4.34%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.34 2.17%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.318694 3.32%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.519494 1.45%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.50 5.04%