Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin, 50 bin dolar seviyesi üzerinde kritik haftaya başlıyor!

Bitcoin, 50 bin dolar seviyesi üzerinde kritik haftaya başlıyor!

Bitcoin fiyatı, Btc

Bitcoin, geçtiğimiz hafta 42.000 dolar seviyesine kadar düştükten sonra, bugün 50.700 dolara kadar yükseldi. Piyasalar genel olarak 14-15 Aralık tarihindeki Fed faiz kararına odaklanmış olsa da, teknik açıdan bazı metrikleri de sizler için inceledik.

Bitcoin’in aylık, 4 saatlik, opsiyon piyasası ve on chain analizlerine bakarak gelin hep birlikte piyasanın genel görünümüne göz atalım.

 

Uzun Vadeli Teknik Analiz: Aylık

Aylık zaman çerçevesine göre, piyasa henüz herhangi bir güç göstermiyor. Aşağıdaki grafikte gösterilen trend çizgilerini ve göstergeleri kullanarak piyasa yapısını inceleyelim.

Mevcut döngüyü (2021) önceki döngüyle (2017) karşılaştırırsak, RSI göstergesi daha düşük bir eğimle (yeşil – dinamik çizgi ile işaretlenmiş) hala yükseliş trendindedir.

2017 boğa koşusu sırasında, bu hattın arızalanması, boğa koşusunun (kırmızı dikey çizgi) sona erdiğinin sinyalini verdi. Bununla birlikte, orta vadeli eğilim çizgisi Nisan ayında zaten kırılmıştı ve 2017 boğa koşusu sona erdiğinde görülen benzer koşullar yarattı. Yeni ATH’ye ulaşılması, Temmuz’da başlayan yükseliş trendinin sonu olup olmadığı henüz belli değil.

Stokastik RSI osilatör aşırı satım bölgesine yakın şu anda. Güçlü yükseliş trendinin (yeşil dikey çizgi) başlangıcı olan bu endeksteki iki çizginin üzerindeki kesişmeyi hala beklemek zorundayız. Elde edilen bir diğer teyit, RSI’daki düşüş trendi çizgisinin (sarı dinamik kesikli çizgi) kırılmasıdır.

Bitcoin fiyatı, önemli bir yükseliş trendi için gereken ivmeyi kazanmadan önce bir süre oynak bir aşamaya girecek gibi görünüyor. Böyle bir yükseliş eğilimi, genellikle temel bir katalizör (olumlu haberler) veya piyasaya yeni sermaye enjekte eden yeni bir giriş dalgası gerektirir.

Btc Rsi

Kısa Vadeli Analiz: 4 Saatlik Zaman Çerçevesi

Sarı statik bölge, bitcoin için toparlanma yolundaki ana direnç alanıdır. Bu bölge dinamik direnç, statik direnç ve MA100 hattını birleştirir. On gün önce, bitcoin bu dirençle mücadele etti ve üzerine çıkamadıktan sonra, keskin bir şekilde 42 bin dolara (4 Aralık) düştü. Bu direncin üzerine çıkmak, bu kısa vadeli düşüş trendinin sonunu teyit edebilir.

Btc 4 saatlik

Opsiyon piyasası Analizi

17 Aralık 21 Cuma günü, Deribit Exchange‘de yaklaşık 662 milyon dolarlık bitcoin opsiyon sözleşmesi sona erecek. Bu süre sonu için maksimum ağrı fiyatı 50 bin dolar. 60 bin dolarlık kullanım fiyatındaki Call opsiyonları en yüksek açık faize sahiptir. Bu kullanım fiyatı için çok sayıda Call opsiyonu satılır.

Btc opsiyon
Opsiyonlar: Kullanım fiyatına göre açık faiz

Opsiyon yatırımcılarının Aralık ayı faaliyetlerini daha iyi anlamak açısından, Aralık ayının vadeleri için özel olarak filtrelenen Toplam hacim trendini değerlendirebiliriz. P/C Oranı bu ay yükseldi, bu da opsiyon yatırımcılarının hala piyasanın olumsuz yönüne karşı korunmak istedikleri anlamına geliyor.

Opsiyon yatirimcilari

On Chain Analiz

Son haftalarda izlenmesi gereken büyüleyici bir zincir içi ölçüm, BTC hash oranıydı. Çin’in madenciliği yasaklamasıyla madencilerin Kuzey Amerika’ya büyük göçünün ardından, ağ yeniden hash gücünü kazandı.

Bu sağlıklı ve istikrarlı eğilim, madencilik endüstrisindeki yeni yatırımcıların kararlılığını gösteriyor. Yeni madenciler piyasa duyarlılığına tepki göstermiyorlar ve umursadıkları tek şey mümkün olduğunca fazla madencilik yapmak. Başka bir deyişle, bu yeni oyuncular için madencilik fırsatlarını kaçırma riski yüksektir.

Btc hashrate
Kaynak:Blockchain.com
(Visited 200 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 23,021.17 3.54%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,690.70 4.92%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.512773 3.37%
solana
Solana (SOL) $ 39.82 6.41%
xrp
XRP (XRP) $ 0.364274 3.63%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.72 4.61%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.068487 6.34%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 1.15%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.49 3.23%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.41 2.24%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.44 3.60%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.72 6.06%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.342525 11.28%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.886309 3.82%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.40 0.63%