Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBir sonraki Bitcoin halving yaklaşıyor: İşte beklentiler

Bir sonraki Bitcoin halving yaklaşıyor: İşte beklentiler

Çıkarılan BTC'nin dolar değeri tarihsel olarak her yarılanmadan sonra düşerken, fon akışları sayesinde her zaman toparlandı.

Bitcoin halving

Sıradaki Bitcoin halving yaklaşırken, uzmanlar uzun vadede fiyat ve hash oranı üzerindeki etkileri yakından inceliyorlar.

BitOoda tarafından dün yayınlanan bir araştırma raporuna göre, 2024 Nisan ayı ortalarında gerçekleşmesi planlanan Bitcoin halving olayının kripto piyasası üzerinde önemli etkilerinin olması bekleniyor.

Rapor, BTC fiyatının ana etkeninin, madencilik yoluyla dolaşıma giren yaklaşık 900 yeni BTC’yi emmek için ekosisteme (mevcut durumda günde yaklaşık 25 milyon dolar) fon akışı olduğunu söylüyor. Bloklar ortalama her 10 dakikada bir çıkarılır ve her biri 6,25 BTC basar.

Bitcoin halving esnasında, madenciler tarafından alınan yeni bitcoin arzı yarı yarıya azalır.

Bitcoin halving’ler sonrası fiyat artışları

Geçmiş verilere bakıldığında, yarılanmalardan sonraki altı ayda fiyatta artış yaşandı ve en önemli artış, fiyatın on kattan fazla arttığı 2012’deki ilk halving sonrası meydana geldi.

2016’daki halving’den altı ay sonra fiyat %53 arttı, 2020 halving’in öncesinde ise çoğunlukla fiyat sabitti. (COVID kaynaklı satışın dışsal şoku hariç) BTC fiyatı, takip eden 180 gün içinde yüzde 70’ten fazla yükseldi.

CryptoQuant’ın verilerine göre, çıkarılan Bitcoin’in değeri başlangıçta her yarılanmadan sonra düşerken, halving sonrası fon akışları her zaman fiyatta toparlanmaya neden oldu.

CryptoQuant, her yarılanmanın arzdaki azalmanın etkisinin diğer faktörlere göre azaldığını ve etkinin zamanla daha etkisiz hale geldiğini belirtiyor.

Şirketin araştırma başkanı Julio Moreno şöyle söylüyor:

Benimseme, kurumsal talep, bitcoin’e daha kolay erişim ve makro faktörler, bitcoin’in fiyat artışı için daha önemli hale geliyor.

Hash oranına Bitcoin fiyat korelasyonu

Rapora göre, fiyat ve hash oranının 2024’teki Bitcoin halving’e kadar istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor.

İlginizi çekebilir:  Binance Avustralya kullanıcıları 9.000 AUD indirimle Bitcoin satıyor! İşte nedeni…

Firma, fiyat hareketlerinin hash oranına liderlik etme eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Bitcoin ağı hash oranı, madenciler tarafından tahsis edilen bilgi işlem gücünün bir ölçüsüdür. Belirli bir dönemde tüm madenciler tarafından gerçekleştirilebilen toplam karma sayısını temsil eder ve saniye başına exahash (EH/s) cinsinden ölçülür.

YCharts verilerine göre, mevcut karma oranı 320,42 EH/s olup, bir yıl öncesine göre yaklaşık %51 artış yaşanmış.

Geçen seneki hash oranındaki artış, madenci sayısının artması ve daha güçlü ekipmanlarının benimsenmesinin bir sonucu olabilir. 

Daha uzun vadede, Bitcoin ağının güvenliği daha çok işlem ücretlerine bağlı olacaktır.

(Visited 177 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

  • EN ÇOK OKUNANLAR

      Popüler yazılar:


    Haber Entel