Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriBinance Research: Oracle ağlarının istismarı pahalıya patladı

Binance Research: Oracle ağlarının istismarı pahalıya patladı

Binance Research: Oracle ağlarının istismarı pahalıya patladı

Binance Research’ün yeni raporu, oracle ağlarıyla ilgili istismarların son üç yılda yaklaşık bir milyar dolar değerinde kayba neden olduğunu söyledi.

Oracle’lar, akıllı sözleşmelerin gerçek dünya verilerine veya koşullarına dayalı görevleri yerine getirmesine olanak sağlayarak blockchainleri dış verilere bağlama işlevini yerine getirirler. Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri, varlıkların piyasa fiyatlarını belirlemek için oracle’ları kullanır ve bir platformun belirli bir işlemi kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağını belirleyebilir.

Ancak Binance Research, farklı kaynaklardaki gerçek dünya verilerinin farklılık gösterdiğini, bu da güvenilirlik endişeleri yarattığını ve oracle’lara dayalı sistemleri manipülasyona açık hale getirdiğini belirtti.

“Kötü niyetli aktörler, fiyat akışlarını çarpıtarak ve platformun fonlarını hızlı bir şekilde tüketerek bu zayıflıktan faydalanabilirler. Bu tür istismar örnekleri arasında geçen yılki Mango Markets saldırısı ve bu yılın Temmuz ayında EraLend’e yapılan saldırı yer alıyor.”

Binance Research: Tahmini kayıp 892 milyon

Raporda, 2020’den bu yana oracle’larla ilgili manipülasyonlar nedeniyle tahmini 892 milyon doların kaybedildiği belirtildi.

Binance Research: Oracle ağlarının istismarı pahalıya patladı
Kaynak: Binance Research

Binance Research, bu yıl oracle ile ilgili istismarların azalmasının iki ana faktöre bağlı olduğunu söyledi.

“Oracle ile ilgili istismarlar nedeniyle kaybedilen miktar, 2023’te önemli ölçüde azaldı; bunun muhtemel nedeni, güvenlik konusuna artan odaklanma ve DeFi TVL’deki düşüş olabilir.”

(Visited 1 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  VanEck Bitcoin ETF başvurusunda güncelleme yaptı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz