Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaBinance Coin (BNB Coin) HaberleriReuters'ın kanıtları her şeyi değiştirebilir: Binance kara para akladı mı?

Reuters’ın kanıtları her şeyi değiştirebilir: Binance kara para akladı mı?

Reuters'ın kanıtları her şeyi değiştirebilir: Binance kara para akladı mı?

Geçtiğimiz gün sizlere bildirdiğimiz üzere SEC, Binance’in BNB ICO’suna büyük bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın açılma sebebi ise borsanın ICO’da kayıt dışı menkul kıymet satıp satmadığına dair şüphelerdi.

Soruşturma başladıktan sonra olaylar ilginçleşti. Küresel bir haber kaynağı olan Reuters, milyarlarca dolar değerinde paranın kripto varlıklarla aklandığını ve Binance’in kullanıldığına dair kanıtlar yayınladı.

 

İki soruşturma doğrulandı

SEC şimdi Binance’e yönelik en az iki soruşturmayı doğruladı.

Son başlatılan soruşturma, Binance’in 2017’deki BNB ICO’suna dairdi. Araştırılmasının sebebi ise Binance’in inşasını başlatmaya yardımcı olmak için milyonlarca dolar toplamasıydı.

Bir önceki SEC soruşturması ise Binance’in piyasa yapıcıları Sigma Chain ve Merit Peak’in kontrolünü içeriyordu.

Öte Wall Street Journal ise Binance’in ve Binance.US’in kurucusu Changpeng Zhao’nun da piyasa yapıcıların büyük bir kısmına sahip olabileceğini bildirdi. SEC ise konuyla ilgili olarak piyasa yapıcılara borsada haksız avantaj sağlamayı yasakladı.

Reuters'ın kanıtları her şeyi değiştirebilir: Binance kara para akladı mı?

2.3 milyar dolar aklandığı iddia ediliyor

Reuters tarafından yayımlanan kanıtlara göre, Binance aracılığıyla en az 2.3 milyar dolar değerinde para aklandı.

Daha sonra rakamları birkaç kez kontrol eden Reuters, bir tablo yayımladı. Tabloda ise Darknet Hydra’da 781 milyon dolar, Binance’in yan kuruluşu WazirX’de 382 milyon dolar ve Finiko ponzi planında 383 milyon doların bulunduğu kara para aklama operasyonlarının çeşitliliği yer aldı.

SEC’in Binance hakkında başlattığı bu soruşturma, Zhao’nun servetinin azalmasıyla birlikte ortaya çıktı. Öte yandan borsa ne kadar uyumluluğu ciddiye aldığını iddia etse de, bazı kanıtlar durumun tam aksini gösterdi.

 • Reuters tarafından incelenen yüzlerce belge ve görgü tanığı röportajı, borsanın kara para aklamayı önleme ve kimlik (AML / KYC) kontrollerini uygulamada defalarca başarısız olduğunu gösterdi.
 • ABD Adalet Bakanlığı’nın banka bütünlüğü birimi, Binance’in uluslararası Banka Gizlilik Yasası’na uygunluğunu araştırıyor.
 • Dahası, borsanın kurucusunun serveti hızla düşüyor gibi görünüyor.
 • Ocak ayında Bloomberg, CZ’nin net servetini 96 milyar dolar olarak tahmin etti.
  Mart ayına gelindiğinde ise Fortune, kurucunun net servetin 74 milyar dolar olduğunu tahmin etti.
  CZ ise bu rakamın bile çok yüksek olduğunu söyledi.
  Dün itibariyle, Forbes’un tahmini 17 milyar dolara düştü.
 • Bloomberg’in tahmini 16 milyar dolara düştü ve beş ay içinde %83’lük bir çöküş yaşandı.
(Visited 130 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,710.00 0.34%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,189.54 0.12%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.479724 1.90%
solana
Solana (SOL) $ 36.90 4.56%
xrp
XRP (XRP) $ 0.342759 3.16%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.61 3.49%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.068823 3.88%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 3.28%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 19.09 3.95%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.59 0.85%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.16 4.98%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.57 2.05%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.32016 3.56%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.521464 2.32%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.53 5.62%