Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriBiden’ın kripto planı ne olabilir? Kriptoları ulusal güvenlik meselesi olarak nitelemişti

Biden’ın kripto planı ne olabilir? Kriptoları ulusal güvenlik meselesi olarak nitelemişti

ABD hükümeti, çekici kripto sektörüne indirmeyi planlıyor olabilir mi?

Biden, kripto para düzenlemesi

Geçen hafta bir “ulusal güvenlik memorandumu” kapsamında Biden yönetimi, düzenleyici bir çerçeve oluşturmak için kriptoyu inceleyeceğini açıklamıştı.

Katı kripto düzenlemesi tehdidi yeni bir şey değil. Fakat bu defa, CBDC’lere öncelik verilmesi göz önüne alındığında, gelecek düzenlemenin merkeziyetsizlik görüşünü devirmek için ideal bir ortam  sağlayacağı söyleniyor.

Peki kripto dünyasına göre düzenlemeler ne olabilir?

Biden yönetiminin düzenlemede geç bile kaldığı belirtiliyor, fakat…

Kripto topluluğu istese de, istemese de daha fazla düzenleyici kural ufukta belirdi. Kamuoyunda zaten düzenleyici bir çerçevenin, kötü aktörlerin etkisini sınırlamak için şart olduğuna dair güçlü bir argüman bulunuyor.

Yasal çerçeve hazırlıkları, kimilerinin, hükümetin kriptoyu öldürmeye kararlı olduğunu düşünmesine de yol açmıyor değil.

ABD güdümlü olarak bilinen IMF de geçenlerde, Bitcoin’in ‘El Salvador’un finansal istikrarını ve bütünlüğünü’ tehdit ettiğini açıklamıştı. Ekonomik bağımsızlık isteyen kişilere sorulsa, Bitcoin’i, IMF’nin ‘gelişmekte olan ülkeler üzerinde borçlandırma yoluyla oluşturduğu’ otoritesini tehdit ettiğini söyleyeceklerdir.

Peki kripto, merkez bankalarının para tekeli için bir tehdit midir? Eğer öyleyse, kendisini korumanın bir yolu da, düzenleyicinin aşırı erişim ve makul olmayan vergi şartı koymasıdır.

İlginizi çekebilir: Beyaz Saray’dan kripto para düzenlemesi! Ulusal güvenlik meselesi olarak görülecek

Bunun arkasındaki itici güç nedir?

FED, CBDC konusunda nerede durduğu konusunda biraz sessiz kaldı. İki hafta önce, dijital doların artılarını ve eksilerini inceleyen bir çalışma yayınlamıştı. Dikkat çeken şey raporun kullanıma sunulması konusunda hiçbir görüş sunmamasıydı.

Öte yandan, Bank of America stratejistleri dijital doların şimdiki sanal paralardan dönüşerek, 2025 ile 2030 arasında hakim olacağını tahmin ediyor.

Forbes ise kripto düzenlemesiyle ilgili şöyle yazmıştı:

Hükümet Bitcoin’i kendi dijital doları lehine cezalandırmak isterse, bunu yapmanın bir yolu kriptolardaki vergileri artırmak olacaktır.

Bretton Woods Research Başkanı Vladimir Signorelli’ye göre, Biden’ın konuyu bir ulusal güvenlik sorunu olarak nitelendirmesi göz önüne alındığında tehdit aslında çok daha somut.

Biden bunu bir ulusal güvenlik meselesi olarak adlandıracaksa, borsalar için çok külfetli hale getirmek için düzenlemeleri kullanacak demektir.

Biden yönetiminin bilmesi gereken bir şey varsa, o da, sermayeye, inovasyona ve iş gücüne sahip olanların kendisine en iyi davranılan yere gideceğidir.

(Visited 80 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,485.00 1.93%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,171.03 2.65%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.475812 1.96%
solana
Solana (SOL) $ 36.02 7.42%
xrp
XRP (XRP) $ 0.340535 4.36%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.48 4.56%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.067576 7.09%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 7.38%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 18.65 6.59%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.52 1.50%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.04 7.29%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 53.49 4.32%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.314816 5.77%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.509633 5.22%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.44 8.30%