Çarşamba, Ocak 19, 2022
Ana SayfaGenelBiden yönetimi kripto yolsuzluklarına karşı savaş açtı

Biden yönetimi kripto yolsuzluklarına karşı savaş açtı

Biden Yönetimi, 'Kripto Para Biriminin Cezai Suistimallerinin Kovuşturulmasına odaklanma" planını açıkladı

biden yönetimi, kripto yolsuzluk

Biden yönetimi, kripto yolsuzluklarına karşı mücadeleyi de içeren “yolsuzlukla mücadele” stratejisini açıkladı.

Strateji hükümetin yeni kurulan görev gücü olan Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibini “kripto para biriminin cezai suistimallerinin karmaşık soruşturmaları ve kovuşturmalarına” odaklanmak için kullanmayı içeriyor.

 

ABD’nin ‘Yolsuzlukla Mücadele’ için kripto stratejisi

Beyaz Saray Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Başkanın talimatı doğrultusunda, Biden yönetimi tarihteki ilk ‘Yolsuzlukla Mücadele Stratejisini’ yayınladığı” belirtildi. 38 sayfalık rapor, ABD hükümetinin küresel çapta yolsuzlukla mücadele stratejisini özetliyor.

Kilit stratejilerden biri de, “kripto para ve yolsuzluk” üzerine bir bölüm içeren “uygulama çabalarını geliştirmek”. Raporda şunlar belirtiliyor:

DOJ, yeni kurulan bir görev gücü olan Ulusal Kripto Para Birimi İcra Ekibi’ni, özellikle kripto para biriminin cezai kötüye kullanımına ilişkin karmaşık soruşturmalara ve kovuşturmalara odaklanmak için kullanacak.

Rapor, çalışmanın özellikle “sanal para borsaları, tumbling-mixing (karıştırma) hizmetleri ve kara para aklama altyapı aktörleri tarafından işlenen suçlara” odaklanacağını ekledi.

Biden Yönetimi’nin kripto para yolsuzluklarıyla mücadelesi

Adalet Bakanlığı (DOJ ), Ekim ayında Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibini (NCET) başlatmıştı. ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, o sırada “Ekip, fidye yazılımı gruplarına kripto para ödemeleri de dahil olmak üzere, dolandırıcılık ve gasp nedeniyle kaybedilen varlıkların izlenmesi ve kurtarılmasında da yardımcı olacak” dedi.

Haziran ayında Biden yönetimi, kripto para fidye yazılımıyla mücadele stratejisini açıklamıştı. Strateji “Suç işlemlerini bulmak ve takip etmek için kripto para birimi analizini genişletmeyi” içeriyor.

Kasım ayında, Lisa Monaco ve Ulusal Güvenlik Bölümü ve Ceza Dairesi yetkilileri, İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel ile bir araya gelmişlerdi. Toplantıda, ulusal güvenlik tehditleri ile ilgili diyaloğun devam etmesi konusunun yanı sıra, kripto paraların yasadışı kullanımı ve fidye yazılımlarına odaklanmanın artırılması konusunda anlaşmışlardı.

(Visited 359 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 42,111.00 0.66%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,125.50 1.25%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 463.80 0.54%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.43 4.30%
solana
Solana (SOL) $ 136.16 0.90%
xrp
XRP (XRP) $ 0.739162 0.95%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 24.32 2.15%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.165096 0.57%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000028 0.91%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 80.33 6.14%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 83.51 2.57%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 21.99 4.92%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 15.65 8.91%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 136.54 3.30%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.28 3.24%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.08 2.99%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 72.03 1.71%