Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriBeyaz Saray’dan flaş açıklama: Kripto para yaptırımlarından kaçınmaya karşı kılavuz yolda!

Beyaz Saray’dan flaş açıklama: Kripto para yaptırımlarından kaçınmaya karşı kılavuz yolda!

ABD yönetimi, birçok defa kripto paranın Rusya'ya karşı yaptırımlardan kaçınmak için kullanılacağına dair pek az endişeleri olduğunu söylemişti

Beyaz Saray’dan flaş açıklama: Kripto para yaptırımlarından kaçınmaya karşı kılavuz yolda!

Beyaz Saray ve G-7 ülkeleri, bugün Rusya’ya karşı açıkladığı yaptırımlar, ilk defa, kripto paralara özel bir kılavuz da içeriyor. Rusya ve oligarkların, geniş kapsamlı bir yaptırım rejimini delmek için kriptoları kullanabileceğine dair endişeler son günlerde arttı. ABD Hazine yetkilileri ve endüstri sözcüleri, bunun pek de olası olmadığını söylemişlerdi.

Beyaz Saray’dan yeni kılavuz duyurusu

Beyaz Saray’ın bugünkü duyurusu, kripto şirketlerinin yaptırımlara uymaları gerektiğini tekrarlamaya odaklanmış görünüyor.

Hazine Bakanlığı, yeni bir kılavuz yoluyla, Hazine’nin Rusya’ya karşı kapsamlı eylemlerinin, bir işlemin fiat para birimi veya dijital para cinsinden olup olmadığına bakılmaksızın tüm ABD’li kişilerin yaptırım düzenlemelerine uymasını gerektirdiğini açıkça belirtmeye devam edecek.

 

Hazine, dijital para kullanımı da dahil olmak üzere Rusya ile ilgili yaptırımları atlatmaya veya ihlal etmeye yönelik her türlü çabayı yakından izliyor ve ihlallere karşı hareket etmek ve uyumluluğu teşvik etmek için geniş uygulama yetkilerini kullanmaya kararlıdır.

Bugün Gerçekleşecek G7 Toplantısı BTC’yi Etkileyecek mi?
Hazine sözcüleri, kılavuzun ne söyleyeceği veya ne zaman yayınlanacağı konusunda henüz bir yorumda bulunmadılar.

G7 ağırlıkta

Beyaz Saray tarafından da yayınlanan ortak bir G7 bildirisinde, bu kılavuzun yaptırım listesinde bulunan oligarkların yanı sıra Rus hükümetini ve onun vekillerini de hedef alacağı belirtiliyor. Ortak açıklamada şöyle yazıyor:

Servetlerini geliştirmek ve aktarmak için dijital varlıkları kullanan yasa dışı Rus aktörlere bedel ödeteceğiz.

TRM Labs hukuk işleri başkanı Ari Redbord, kripto paranın yaptırımlardan kaçınma aracı olarak iyi hizmet etmeyebileceğini ve milyarlarca dolarlık kriptoyu hareket ettirmenin “zor” olduğunu söylemişti.

Bazı oligarklar kriptoya yönelebilir, ancak bu onların ilk tercihi olmayabilir. Oligarklar servetlerini korumak için, ilk olarak paravan şirketler ve pahalı sanat eserleri kullanımı da dahil olmak üzere başvurabilecekleri karmaşık bir araç setine zaten sahipler.

Benzer şekilde, yönetimden bir yetkili, kriptoyu Rusya merkez bankası veya ekonomisi için “geçici bir çözüm” olarak görmediklerini söylemişti.

Bugünkü haber, kripto karşıtı ABD Senatörü Elizabeth Warren’ın, oligarklar veya Vladimir Putin’in yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanmasını önlemek üzere bir yasa tasarısı hazırladığını duyurmasından günler sonra geldi.

(Visited 388 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,163.00 1.08%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,794.26 1.99%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.467682 2.45%
solana
Solana (SOL) $ 43.17 4.21%
xrp
XRP (XRP) $ 0.385592 0.36%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.51 1.78%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.081671 0.24%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 1.59%
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.000075 34.68%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 25.54 13.38%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.56 2.61%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.87 2.90%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.19 1.07%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.36776 1.46%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.587309 0.92%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.97 2.85%