Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriBeyaz Saray'dan Dijital Dolar Adımı

Beyaz Saray’dan Dijital Dolar Adımı

ABD’de dijital dolar ihracı için baskıların altındaki FED, CBDC araştırmasına devam edecek.

Beyaz Saraydan Dijital Dolar Adımı

Beyaz Saray, “dijital varlıkların sorumlu geliştirilmesine yönelik ilk kapsamlı çerçeve” kapsamında CBDC (merkez bankası dijital para birimi)  araştırmasını sürdürmesi konusunda merkez bankasına görevlendirme yaptı.

Dijital Dolar’a Doğru

Hazine Bakanlığı da FED’e yardımcı olacak bir kurumlar arası çalışma grubuna liderlik etmek üzere görevlendirildi.

Başkan Joe Biden bugün, çeşitli devlet kurumlarının raporlarındaki tavsiyeleri içeren çerçevesini açıkladı. 

Hazine Bakanlığı da bugün üç adet rapor yayınladı ve ulusal çıkar olarak belirlenirse, olası bir CBDC’nin ilerletilmesi konusunda tavsiyede bulundu. 

CBDC araştırması yapmakta olan en az 105 ülke bulunuyor ve bunlardan Çin en ileri aşamalardan birinde bulunuyor. Ekim 2020’den bu yana, dijital yuan veya e-CNY’nin pilot uygulaması 23 şehir ve bölgede yapılıyor.

Ne var ki, Beyaz Saray’ın daha önceden bir dijital doları araştırmaya ve geliştirmeye çağırmasına rağmen, FED hala bir dijital dolar ihracına ilişkin net bir karar vermiş değil.

Geçen Mayıs’ta, Başkan Yardımcısı Brainard, FED’in, yürütme organının ve Kongre’nin desteği olmadan bir CBDC çalışmasının devam etmeyeceğini söylemişti.

Çin’in CBDC konusunda ilerlemesinin doların dünyadaki hegemonyasını riske atabileceği hususundan dolayı, FED’in dijital dolar konusundaki tereddütü eleştiriler alıyor.

ripple cbdc projelerini duyurmaya hazirlaniyor

ABD’deki Düzenleyici Gelişmeler

Öte yandan Beyaz Saray, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin (FSOC), dijital varlıkların finansal istikrar risklerini tartışmak ve düzenleyici boşluklar hakkında tavsiyelerde bulunmak için gelecek ay bir rapor yayınlayacağını bildirdi.

Başkan Biden, yetkisiz para transferlerine karşı mevcut yasaların dijital varlık hizmet sağlayıcıları için geçerli olup olmayacağını değerlendireceğini de açıkladı. 

Ayrıca Adalet Bakanlığı’nın dijital varlık suçlarıyla mücadele etmesini sağlayacak bazı federal tüzüklerde değişiklik yapma konusu da incelenecek.

Hazine Bakanlığı ise, DeFi konusunda Şubat 2023’e kadar “yasadışı finansman risk değerlendirmesi” ve Temmuz 2023’e kadar da NFT’ler için bir değerlendirme yapacak.

(Visited 135 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Dolandırıcılıkla suçlanan kripto borsası: 11 kişi tutuklandı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz