Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriBeyaz Saray yeni raporunda kripto paraları bombaladı! Çok az değer görüyor

Beyaz Saray yeni raporunda kripto paraları bombaladı! Çok az değer görüyor

Rapor, Biden yönetiminin sektör için bilinmezcilikten, karşıtlığa doğru bir yaklaşım değişikliğine işaret ediyor.

Yeni bir Beyaz Saray raporu, kripto paraları ilk vaatlerini yerine getiremedikleri, ayrıca tüketiciler ve tüm ABD finansal sistemi için riskleri artırdıkları için eleştiriyor.

ABD Başkanı’nın Kongre’ye sunduğu yıllık ekonomi raporu, kriptonun faydaları konusunda büyük şüpheleri yansıtıyor.

Raporda şöyle yazıyor:

Kripto varlıkları herhangi bir temel değere sahip yatırımlar sunmuyor, itibari paraya etkili bir alternatif olarak hareket etmiyor, finansal katılımı iyileştirmiyor veya ödemeleri daha verimli hale getirmiyor…inovasyonları çoğunlukla kripto varlıklarının fiyatlarını desteklemek için yapay kıtlık yaratmakla ilgili ve birçoğunun temel bir değeri bulunmuyor.


Bu, tüketicileri, yatırımcıları ve finansal sistemin geri kalanını kripto varlıklarıyla ilgili paniklerden, çökmelerden ve dolandırıcılıktan korumada düzenlemenin rolü sorusunu gündeme getiriyor.

Beyaz Saray’ın kripto paralara bakışı değişmiş

Kongre’ye sunulan rapordaki eleştiriler, yaklaşımda, bilinmezcilikten açıkça dijital varlıklara karşıtlığa doğru bir kaymaya işaret ediyor. 

Beyaz Saray raporu, dijital varlıkların etkili bir değer deposu veya bir ödeme aracı olmadığını öne sürüyor. 

Bir varlığın hem para hem de yatırım aracı olarak tanıtılmasında da gerilim var. Para olarak enstrümanın istikrarlı bir değeri olmalı, bu da sınırlı fiyat oynaklığı anlamına geliyor. Ancak riskli bir varlık olarak, bir yatırımcının yüksek bir beklenen getiri ile tazmin edileceği bir fiyat oynaklığı yaşamalıdır. Diğer her şeyi sabit tutarak, bir varlık ne kadar riskliyse, etkili bir şekilde para olarak hizmet etme olasılığı o kadar düşüktür.

Kripto yasası geliyor: Beyaz Saray kumandayı ele aldı, Avrupa Parlamentosu oylama tarihini duyurdu


Rapor, stabilcoinlerin
 henüz geniş bir ödeme amacına hizmet etmek için “çok riskli” olduğunu da belirtiyor. 

Bunun yanısıra, mali düzenleyici yasalara uyulmaması, çok sayıda dolandırıcılık faaliyetlerine dikkat çekiliyor.

Beyaz Saray ayrıca, madencilerin enerji maliyetlerini ve elektrik krizi riskini artırdığını savunarak PoW madenciliğini de eleştiriyor.

Son olarak, rapor eleştirilerinde DeFi’leri de es geçmiyor:

DeFi uygulamaları, aracılık ücretlerini düşürerek krediye erişimi genişletmeye yardımcı olduğunu iddia etse de, yatırımcılar için ciddi riskler oluşturuyor ve genek finansal sistem için en az iki riske neden oluyor: önemli ölçüde kaldıraç kullanımı ve düzenlemelere uyumsuzluk.

(Visited 64 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Binance Avustralya kullanıcıları 9.000 AUD indirimle Bitcoin satıyor! İşte nedeni…

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel