Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriBerlin Hard Forku Yayınlandı, Gözler Ethereum Fiyatında!

Berlin Hard Forku Yayınlandı, Gözler Ethereum Fiyatında!

Berlin Hard Forku Yayınlandı, Gözler Ethereum Fiyatında!

Ethereum ağına olan talep, ağ işlemlerini hızlı bir şekilde işleme kapasitesine sahip olmasa bile insanlar platformu kullandıkça artıyor. Bunun sonucunda, Ethereum blokzincirindeki ortalama gas ücretleri çok yüksek seviyelere ulaşıyor ve insanlar işlemlerini gerçekleştirmek için ödedikleri fiyatlar Şubat ayında yeni bir rekor kırdı.

Ama bu durum çözülmek üzere. Ağ, 12.244.000 bloğa ulaştığında gerçekleşen Berlin hard forku, işlem ücretlerini biraz düşürebilir.

İlk Ethereum geliştiriciler konferansına ev sahipliği yapan Berlin’den adını alan hard fork, Ethereum yazılımında değişiklikler yapan bir ağ yükseltmesidir. Bir Ethereum node çalıştıran veya ETH token madenciliği yapan herkes, yazılım istemcisini buna göre güncellemelidir.

Berlin güncellemesi, kullanıcılar tarafından hazırlanan ve çekirdek geliştiriciler tarafından blokzincir koduna entegre edilen dört Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) içeriyor. Bunlar arasında, bazı gas maliyetlerini algoritmik olarak azaltan EIP-2565 ve insanların işlemlerini birleştirmesine olanak tanıyan EIP-2718 de vardır.

Geriye kalan iki EIP, Martin Swende ve Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den geldi. Aslında EIP-2929, işlem sürelerini hızlandırmak ve hizmet reddi saldırılarını sınırlandırmak için gas maliyetini artırır. Bununla birlikte, gas maliyetlerindeki bu artışlar, akıllı sözleşmelerin bozulma riskini de azaltmaya yardımcı olan EIP-2930 tarafından dengeleniyor.

İlginizi çekebilir: Ethereum Rallisi Yeni mi Başlıyor? Hedef Fiyat Ne?

Tartışmalı İyileştirme, Ethereum Berlin Hard Forkunda Yer Almıyor

eth 3

Genel ETH arzını azaltan ve oldukça tartışmalı bir öneri olan EIP-1559, Berlin güncellemesine dahil edilmedi. Şu anda madencilerin ağ ücretleri üzerinde biraz da olsa kontrolü var. EIP-1559, blokzincire dahil edildikten sonra ücretler tamamen ağ tarafından belirlenecek ve sonra yakılacak. Madenciler, yeni basılmış ETH bloklarından ödüllerini almaya devam edecekler.

Bazı madencilik havuzları, kârlarını etkileyebilme ihtimali olan değişiklikten memnun değil. Savunucuların haklı olup olmadığını ve değişikliğin madencileri yatıştırmaya yetecek kadar ETH fiyatını artırmaya hizmet edip etmeyeceğini görmek için Temmuz ayındaki Londra hard forkunu beklemek gerekiyor.

Blokzincir ağının kullanıma sunulduğundan beri, çoğunlukla 4 doların altında seyreden Ethereum işlem ücretleri, blokzincir tabanlı finansal hizmetlere olan ilginin arttığı geçen yılki “DeFi Summer”ın sonlarına doğru yükselmeye başladı. Bu yılın 23 Şubat’ında ortalama işlem ücretleri 38 dolara kadar çıktı. O zamandan beri bu fiyatın yarısı eridi.

Bu, en büyük ikinci blokzincir ağı için hem kötü hem de iyi bir haber. Bir yandan, geliştiricilerin ağı kullandığını ve insanların oradaki uygulamalarla ilgilendiğini gösterir. Öte yandan, ücretler, fon göndermekten NFT’ler için teklif vermeye kadar her işlemin daha düşük yoğunluğa denk gelecek şekilde zamanlanması gerektiği anlamına gelir.

Geliştirilmekte olan Proof- of- Stake ağı Ethereum 2.0, parça zincirler oluşturarak gas ücretini tamamen çözmelidir. Zincirler, ara sokaklar gibi çalışarak tıkanıklığı giderecek ve ağı daha hızlı hâle getirecektir. Uzantı olarak, altyapı arzı arttıkça ücretler düşmelidir.

Berlin belki de o kadar şiddetli bir gelişme olmayacak, ancak bir başlangıç olacak.

İlginizi çekebilir: Bitcoin ve Ethereum için Büyük Fiyat Manipülasyonu Geliyor!

(Visited 16 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

KaynakDecrypt
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 22,928.14 3.83%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,680.43 5.10%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.510583 3.76%
solana
Solana (SOL) $ 39.53 6.88%
xrp
XRP (XRP) $ 0.36232 3.89%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.64 5.41%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.06815 7.12%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.23%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.37 3.59%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.37 3.04%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.40 4.30%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.42 6.33%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.339907 16.91%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.880471 4.45%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.43 0.08%