Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBasel Komitesi bankalar için Bitcoin sınırı önerdi

Basel Komitesi bankalar için Bitcoin sınırı önerdi

Komitenin istişareye açtığı yeni rapora göre, BTC ve algoritmik stabilcoinler gibi desteklenmeyen kripto varlıkları, bir kredi kuruluşunun ana sermayesinin %1'i ile sınırlı olması gerekiyor

Basel Komitesi bankalar için Bitcoin sınırı önerdi

Basel Komitesi, kripto varlık risklerinin ihtiyatlı değerlendirmesine ilişkin ikinci istişare raporunu yayınladı. Rapor geleneksel bankaların Bitcoin varlıkları için yüzde 1 oranında bir sermeye üst sınırı belirlemeyi amaçlıyor.

Basel Komitesi bankaların kripto varlıkları için üst sınır öngörüyor

Basel Bankacılık Denetim Komitesi bugün yayınladığı raporda geleneksel bankaların, finansal istikrarın korunması için, desteklenmeyen kripto varlıklarını sınırlandırması gerektiği belirtiliyor.

Uluslararası standart belirleyicinin geçen sene yayınladığı ilk istişare raporu, endüstri oyuncuları tarafından, gereğinden fazla muhafazakar bulunarak tepkiyle karşılanmıştı.

Yeni raporda, ilk rapordaki temel yapının korunduğu vurgulanıyor. İkinci istişare raporunda kripto varlıklar iki gruba ayrılmış.

1. Grup kripto varlıklar: Tokenize edilmiş geleneksel varlıkları ve etkin stabilize mekanizmalarına sahip kripto varlıkları içeriyor.

2. Grup kripto varlıklar: Sınıflandırma koşullarından herhangi birini karşılamayanlar. 1. Grup kripto varlıklara kıyasla daha yüksek riskler oluştururlar ve yeni sermaye sınırlamasına tabi olacaklardır.

Geleneksel rezervler tarafından desteklenmeyen kripto paralar ve stabilize edilmemiş bir varlığa sabitlenmiş stabilcoinleri içeren en riskli kripto varlık sınıfı için, ana sermayenin %1’i sınır olarak belirlenmiş.

Raporda, %1’lik sınırın, “Bitcoin gibi desteklenmeyen kripto paralar” ve “diğer kripto paralar tarafından desteklenen ve bir algoritmayla stabilize edilmiş stabilcoinler” için geçerli olacağı ima ediliyor.

İlk istişare raporunda, bankaların BTC varlıklarıyla ilgili bir kaybı karşılamak için yeterli sermayeye sahip olması gerektiğini öneriliyordu.

Bununla birlikte, rapor, kripto piyasasının hızlı büyümesi ve oynak doğası nedeniyle, istişare döneminde yakından izleneceği belirtiliyor. İstişare tekliflerinde herhangi bir eksiklik veya ileride yeni risk unsurları ortaya çıkarsa kurallar sıkılaştırılabilecek.

Komite’nin istişare raporu, 30 Eylül 2022’ye kadar görüşlere açık olacak.

(Visited 216 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Coinbase yol haritasına ekledi; MAGIC yüzde 60 yaptı!

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel