Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriFTX Varlıklarını Aktaran Belli Oldu! Bahamalar Düzenleyicisi Açıklama Yaptı

FTX Varlıklarını Aktaran Belli Oldu! Bahamalar Düzenleyicisi Açıklama Yaptı

Ülkenin Menkul Kıymetler Komisyonu, tüm varlıkların bir dijital cüzdana aktardıklarını söylerken, davayı hangi yargı merciinin ele alacağı konusundaki çekişme yoğunlaşıyor.

Bahamalar: FTX Varlıklarına 12 Kasım'da El Koyduk

Geçtiğimiz hafta gizemli bir şekilde başka adreslere aktarılan FTX müşterilerinin milyonlarca dolarlık fonlarının, en azından bir kısmı Bahamalar düzenleyicisinin talimatıyla taşınmış.

Bu geceyarısı Twitter’da yapılan açıklamada Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, 12 Kasım’da FTX Digital Markets’ın tüm varlıklarına el koyarak, kendi kontrol ettiği bir dijital cüzdana aktardıklarını açıkladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

12 Kasım 2022’de, FTX Digital Markets Ltd.’nin (“FDM”) tüm dijital varlıklarının saklanması için Komisyon tarafından kontrol edilen bir dijital cüzdana transferini yönetme eylemini gerçekleştirdik.

Düzenleyici kuruma göre bu işlem, müşterilerin ve alacaklıların çıkarlarını korumak için gerekliydi.

FTX, son dosyalamada, şu anda yeni bir soğuk cüzdanda tutulan 740 milyon doları olduğunu belirterek “FTX Group’un kurtarmayı umdukları dijital varlıklarının yalnızca bir kısmını güvence altına aldığını” yazdı. Ancak, takip edilen varlıklardaki üç ana açık hesaba dahil edilmedi:

(a) Dilekçe Tarihinde başlatılan en az 372 milyon dolarlık izinsiz transfer,

(b) yetkisiz bir kişi tarafından basılan yaklaşık 300 milyon dolarlık FTT tokeni,

(c) kurucu ortakların ve potansiyel olarak diğerlerinin Borçlu varlıklarını içerdiğine inanılan ek cüzdanlar

Yetkisiz transferler, borsanın iflasını ilan ettiği gün olan 11 Kasım’da tespit edilmişti. O zamanlar, toplam 650 milyon doları bulan transferlerin, büyük bir hack olayı olduğu düşünülüyordu.

Aslında, Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu daha önce FTX Digital Markets’in varlıklarını dondurmak için harekete geçtiğini belirten bir basın açıklaması da yayınlamıştı.

Bununla birlikte, Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, izinsiz transferlerin Bahamalı yetkililerin işi olduğu söylentilerini yalanlayan bir bildiri yayınlamıştı.

Yetkisiz transferlerin bir kısmı için  sorumlu kişiler henüz tam olarak bilinmiyor, ancak gözlemciler “beyaz şapka” FTX çalışanlarını ve bir ihtimal Bankman-Fried ve Wang’ı işaret ediyorlar.

İlginizi çekebilir:  Pekin Web3 raporu yayınladı

ABD ile Bahamalar Arasında Yetki Anlaşmazlığı Çıkabilir

Şirket ile eski CEO Sam Bankman-Fried arasındaki yasal mücadele, şimdi daha da karmaşık bir hale geldi.

FTX’in Bahama’daki bağlı kuruluşu FTX Digital Markets Ltd, 15 Kasım’da ABD New York’taki İflas Mahkemesi’nde, aslında ABD dışında faaliyet gösteren şirketlere sunulan bir seçenek olan Chapter 15 iflas koruması başvurusunda bulunmuştu.

Ayrıca FTX, Alameda ve 100’den fazla ilgili kuruluş, 11 Kasım’da Delaware’deki iflas mahkemesinde Chapter 11 iflas koruması talep etmişti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde FTX’in kurucusu Bankman-Fried’ın iflas başvurusu kararından pişman olduğunu iddia eden haberler çıkmıştı.

Chapter 11 iflas başvurusu yapılmasaydı, para çekme işlemleri bir ay içinde tamamen açılacaktı.

Şirket’in geçen hafta tuttuğu avukatlara göre, Bankman-Fried, varlıkları birbirine bağlayarak ABD’deki Chapter 11 davasını baltalamaya çalışıyor.

Bu arada Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, FTX Digital Markets Ltd.’nin, FTX’in ABD Bölüm 11 İflas işlemlerine taraf olduğuna inanmadığını söylüyor. Kurum, FTX Dijital Markets alacaklılarını, müşterilerini ve paydaşlarını etkileyen konuları ele almak için “birden fazla yargı alanındaki” diğer düzenleyiciler ve yetkililerle temasa geçeceklerini belirtti.

(Visited 52 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel