Pazar, Mayıs 22, 2022
Ana SayfaKriptopediAyı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir...

Ayı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir mi?

Ayı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir mi?

Kripto varlıklar çift haneli kayıplar yaşattığı için gergin olabilirsiniz. Ancak, bu basit adımları izleyerek, ayı piyasasını bir fırsata çevirerek en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Son yedi gün içinde küresel kripto pazarında 328 milyar dolardan fazla kayıp yaşandı.

Intotheblock’tan alınan verilere göre, BTC yatırımcılarının %28’i ile ETH yatırımcılarının %31’inden fazlasının şu anda “parası kalmadı”. Yani her iki kripto para biriminin fiyatları da artık onlar için ödediklerinden daha düşük bir seviyede.

Cardano gibi diğer varlıklar için yatırımcıların %87’sinden fazlası da ekside. Peki bu durumda ne yapılmalı?

 

1. Dolar maliyeti ortalamasını kullanarak dipten alın

Ayı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir mi?

Piyasalar çılgınca oynak hale geldiğinde kripto işlemlerinin yanlış tarafında olmak çok kolaydır. Ancak bu, portföyünüzün saat başı düşüşünü izlemeniz gerektiği anlamına gelmez.

İtibari para veya stabilcoin rezervini elinde tutan veya banka hesaplarında harcanabilir sermayesi olan yatırımcılar, “dipten alma” imkanına sahip olabilirler.

Fikir şöyledir ki, fiyatlar önceki yüksek seviyelerine geri dönerse, dipten alanlar güzel bir kâr elde ederler.

Dipten alma işlemi yapılırken, en çok önerilen strateji “dolar maliyeti ortalaması (DCA)” uygulamaktır. Bu, rezerv fonlarınızı daha küçük dilimlere ayırmayı ve zaman içinde birkaç işlem yapmayı içerir.

Örneğin, 1.000 dolar yedekte paranız olduğunu varsayalım. İyi bir DCA stratejisi, tutarı 200 dolarlık beş dilime hatta 100 dolarlık 10 dilime bölerek daha küçük miktarlarla alım satım yapmayı içerir.

Bir varlığın ne zaman dibe vurduğunu tam olarak bilmenin imkânsızdır. Bu nedenle tüm paranızı tek seferde harcamak yerine, genellikle küçük bir miktar satın alıp beklemek, varlığın fiyatının daha da düşüp düşmediğini görmek için iyi sonuç verir.

2. En iyi işleme girebilmek için indikatörleri kullanın

Ayı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir mi?

Temel veya daha yüksek teknik analiz anlayışına sahip yatırımcılar bir varlığın ne zaman dibe ulaştığını ölçmek için belirli göstergeleri kullanabilirler.

Tabii ki, hiçbir gösterge tamamen kusursuz değildir, ancak genellikle bir dip alımı yapmanız konusunda size güçlü sinyaller verebilir.

Popüler bir yöntem, momentum osilatörü olan Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesini kullanmaktır. Bu aracın iki temel unsuru vardır:

Aşırı alım: Gösterge çizgisi kanalın üzerinde kırıldığında, söz konusu varlık “fazla satın alınmış” – başka bir deyişle aşırı değerli – olarak kabul edilir. Genellikle fiyatların yakında geri düşeceğinin sinyalini verebilir.

Aşırı satım: Gösterge çizgisi kanalın altında kırıldığında, söz konusu varlık “aşırı satılmış” veya düşük değerli olarak kabul edilir. Genellikle fiyatın yakında yükseleceğini gösterir.

Öte yandan bu yöntem dört saatlik, saatlik veya 30 dakikalık seçenekler gibi daha düşük zaman dilimlerinde dipleri veya tepeleri her zaman doğru bir şekilde tahmin edemezler.

Bu yüzden kullanılabilecek daha iyi bir diğer yöntem ise, RSI sapma stratejisini kullanmaktır.

RSI hakkında not edilmesi gereken en önemli şey, genellikle bir varlığın, fiyatına benzer bir model izlemesidir. Yani, fiyat düştüğünde RSI gösterge çizgisi de düşer.

Ancak, iki çizginin zıt yönlerde hareket ettiği zamanlar vardır. Bu, bir RSI sapması olarak bilinir ve tipik olarak bir trendin tersine dönmesinin başlangıcını gösterir.

Bir dip noktayı tespit etmek için, karşılık gelen fiyatın daha düşük bir dip yapmasına karşın RSI çizgisinin daha yükseğe çıkıp çıkmadığını görmeniz gerekir.

İdeal olarak, RSI çizgisi, daha geniş bir zaman diliminde aşırı satım bölgesine yakın veya aşırı satım bölgesinde olacaktır. Bu güçlü bir geri dönüş fırsatını işaret eder.

Ayı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir mi?
Kaynak: TradingView

Yukarıda paylaştığımız BTC’nin günlük grafiğinde (A) bir RSI farklılığının trendde güçlü bir geri dönüşün ardından, fiyatta bir artışa işaret ettiğini görebiliriz.

Üç ay sonra, bu sefer aşırı alım bölgesinde başka bir RSI ayrışması ortaya çıktı (B), bu da hızlı bir şekilde takip eden düşüş eğiliminin tersine çevrildiğinin sinyalini veriyor.

3.Yatırımlarınızı farklı kripto varlıklarında çeşitlendirin

Ayı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir mi?

Bir ayı piyasasının nerede biteceğini doğru bir şekilde tahmin etmek neredeyse imkânsız olduğu gibi, 17.000’den fazla kripto paradan hangisinin en hızlı toparlanacağını tam olarak bilmek de imkânsızdır.

Yatırımlarınızı korumanın bir yolu, bir dizi farklı kripto varlığı için DCA kullanmaktır. Bu, işlem boyutlarınızı daha da küçültmeyi içerebilir, ancak bunu yaparken genel riskinizi azaltmış olursunuz.

Elbette kripto varlıklarınızı rastgele seçip bunlara yatırım yapmak yeterli değildirdir. Satın almayı düşündüğünüz her bir kripto varlık için önce titiz bir durum tespiti yapmak ve aşağıdaki adımları takip etmek gereklidir.

Ayı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir mi?

Önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi: Hiçbir kriptonun tüm zamanların en yüksek seviyesine dönmesi garanti edilmez. Ancak varlığın ne tür bir potansiyele sahip olduğu hakkında size bir fikir verebilir.

Geçmiş performans: TradingView gibi araçları kullanarak varlığın fiyat geçmişine bakıp daha önceki ayı piyasasında ne kadar iyi toparlandığını görmek faydalı olabilir.

Piyasanın geri kalanıyla güçlü bir ilişki içinde mi yoksa diğer önde gelen varlıklardan düzenli olarak daha iyi performans gösteriyor mu?

Önceki performans, gelecekteki fiyat etkinliğinin garantisi değildir, ancak yine de size neyin mümkün olabileceğine dair kabaca bir fikir verir.

Yaklaşan yol haritası duyuruları: Bir varlığın iyileşmesine yardımcı olabilecek şeylerden biri, büyük bir güncellemenin veya yol haritası geliştirmesinin duyurulmasıdır. Bunlar, marka değişikliği, ana ağ lansmanı veya yeni bir ortaklık gibi şeyleri içerebilir.

4. Sakin kalın!

Ayı piyasasında mutlaka izlenmesi gereken 4 yöntem: Ayı piyasası zarar etmeden atlatılabilir mi?

Bu çok kolay görünebilir, ancak ayı piyasasında duygularınızı yönetmek göründüğü kadar kolay değildir. Genellikle profesyonel olarak nasıl işlem yapılacağı konusu, ustalaşması en zor şey olarak tanımlanır.

Ünlü Amerikalı ekonomist Benjamin Graham bir keresinde şöyle demişti:

Duygularına hâkim olamayan bireyler, yatırım sürecinden kâr elde etmeye uygun değildir.

Çoğu zaman, korku ve açgözlülük yüzünden yatırımınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle ani kararlar vermekten kaçınmanız gerekir.

Ayı piyasasında bir işlem yapmadan önce aklınızda somut bir plan olması, kâr etmekle para kaybetmek arasındaki tüm farkı gösterebilir. Bu basitçe, “Günlük grafikte yukarı yönlü bir RSI ayrışması gördüğümde, alım satıma X tutarı yatıracağım ve Y’de karı alacağım” demek olabilir.

Kâr almak, özellikle ayı piyasasında, görünüşte kolay ama ustalaşması inanılmaz derecede zordur. Açgözlülük, varlığın fiyatının daha da yükselmesi umuduyla sizi genellikle kâr alma seviyenizin ötesinde bir yatırımda tutabilir.

Ekran Resmi 2022 03 06
Kaynak: Coin Market Türkiye / Korku ve Açgözlülük Endeksi

Bu durum da özellikle stop-loss yapmazsanız, yatırımın size karşı hareket etme riskini artırır.

Kripto piyasası inanılmaz derecede değişkendir ve dipten satın alma fırsatını kaçırırsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak ufukta başka bir kripto düşüşü olabilir.

Kâr aldığınızdan ve ufak hatalar için yedekte bir miktar sermaye bulundurduğunuzdan emin olun. Ayı piyasası harekete geçtiğinde soğukkanlılığınızı korumayı unutmayın.

(Visited 186 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,396.00 0.41%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,974.25 0.32%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.525513 0.81%
solana
Solana (SOL) $ 49.89 0.83%
xrp
XRP (XRP) $ 0.414764 0.18%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.93 1.66%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.085367 1.42%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.11%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000114 10.55%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.42 0.71%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.03 0.96%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.22 2.57%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.58 0.77%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.430406 2.18%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.644826 0.89%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.93 1.23%