Ana SayfaKriptopediAxelar Projesi Nedir ve AXL Coin Geleceği ve Yorumu

Axelar Projesi Nedir ve AXL Coin Geleceği ve Yorumu

Axelar (AXL) Projesi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kripto dünyasında yer alan sayısız varlıkların sayısız projesi bulunuyor ve geliştiricilerin hepsi projelerini daha ileriye taşımak için sürekli çalışıyor. Özellikle ön plana çıkmak ve kalıcı olmak için sürekli olarak güncellemeler yapılıyor.

Bu projelerden bir tanesi de Axelar. Bu nedenle bu yazımızda sizlere Axelar nedir ve ne işe yarar? Geleceği ve fiyatı hakkında bilgiler vereceğiz.

Axelar (AXL) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Axelar iki layer’dan oluşur: Ağ ve üzerindeki API.

Web3 ile birlikte çalışabilirliği sağlamak için blok zinciri ekosistemlerini ve kullanıcıları güvenli bir şekilde birbirine bağlayan merkeziyetsiz, evrensel bir Overlay Network’dür. Bununla birlikte, zincirler arası iletişimin önündeki engelleri aşmak  amacıyla tasarlanan bir protokol paketi, araçlar ve API’lerden oluşur.

Güvenli anlamına gelen Axelar, Avalanche, Cosmos, Eth2, vb. tarafından kullanılan ve test edilmiş bir yaklaşım olan Hisse Kanıtı (PoS) üzerine kuruludur. Bu nedenle, Web3 için zincirler arası güvenli iletişim sağlar.

Bununla birlikte Axelar doğrulayıcılarının, ağ tarafından işlenen tüm zincirler arası aktiviteyi doğrulamaktan sorumlu oldukları için ek görevleri de vardır. Bu, doğrulayıcıların Axelar tarafından desteklenen zincirler için node’ları çalıştırmasını ve aktivite için bu harici zincirleri gözlemlemesini gerektirir.

Örneğin, tokenleri A zincirinden B zincirine taşıyan bir transfer akışında, transferi talep eden kullanıcının tokenleri, A zincirindeki bir adrese yatırması ve Axelar ağının işlemi onaylaması beklenir. Bu onay doğrulayıcılar tarafından yapılır. Ağda bir oylama başlatılır ve her doğrulayıcıdan kullanıcı tarafından yapılan para yatırma işlemi için zincir A node’larını gözlemlemelerini ister.

Axelar

Doğrulayıcılar daha sonra mevduat işleminin zincir A node’unda gözlemlenip gözlemlenmediğine oy verir. Oylar sayılır ve onay oyu sayısı belirli bir eşiği aşarsa, para yatırma işlemi ağ tarafından onaylanmış olarak kabul edilir.

Bu noktada, çok taraflı şifreleme şeması devreye girer. B hedef zincirinde bir Axelar Gateway kuruluysa, aktarılan tokenlar, Gateway akıllı sözleşmesi tarafından mint edilmeli ve kullanıcının B zinciri mevduat adresine aktarılmalıdır. Her sözleşme, Gateway’e komutlar verebilen ve imzalayarak işlemleri onaylayabilen bir anahtar tarafından kontrol edilir.

Bu işlem, genel mesajların ağ üzerinden geçirilmesine de uygulanabilir. Görüldüğü üzere,  doğrulayıcılar, zincirler arası aktivitenin doğrulanması, mesajların ve fonların transferine yetki verilmesi gibi önemli bir görevi yerine getirir.

AXL Ne İşe Yarar? 

AXL, Axelar ağının yerel tokenidir ve dört kritik işlevi destekler:

  1. Çalışan doğrulayıcılara ödenen ve ağ kullanımı gibi diğer ücretler için bir araçtır.
  2. Yatırımcılar tokeni, teklifler üzerinde (parametre değişikliği veya protokol yükseltmesi gibi) yönetişim uygulamak için kullanabilirler.
  3. Ağı güvence altına alan ve zincirdeki işlemleri doğrulayan merkeziyetsiz PoS konsensüsünü desteklemek için teşvik sağlar.
  4. Katılımcıları ödüllendirmek için kullanılır.

AXL Güncel Fiyat

Kripto para borsaları üzerinden AXL tokeni için işlem yapmak istiyorsanız listeleme yapan borsalar arasında yer alan Huobi, Gate.io ve MEXC gibi büyük platformları tercih etmeniz gerekir.

Son 24 saatte yüzde 5,87 oranında bir yükselme ile 0,9855 dolar seviyesinden işlem gören AXL, listede 2660. sırada yer alıyor.

Trendkoin olarak kripto dünyasında yer alan en güncel haberleri sizlere iletmeye devam edeceğiz. Dijital varlıklar ile ilgili tüm haberlerimize “Kripto Para Haberleri” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

(Visited 49 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz