Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriAvrupa kollarını sıvadı: Rusya'ya uygulanacak kripto para yaptırımlara ek tedbirler geliyor

Avrupa kollarını sıvadı: Rusya’ya uygulanacak kripto para yaptırımlara ek tedbirler geliyor

Avrupa kollarını sıvadı: Rusya'ya uygulanacak kripto para yaptırımlara ek tedbirler geliyor

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği‘nin Rusya’nın kripto para birimlerini katı ekonomik yaptırımlardan kaçmak için bir araç olarak kullanmasına engel olacaklarını söyledi. 

Yaptırımların uygulanması için tedbirler alınacak

Avrupa maliye bakanları toplantısından sonra düzenlenen basın toplantısında Le Maire, Rusya’ya yönelik son yaptırımların finansal sistemi düzensizleştirdiği ve merkez bankasını felç ettiğini söyledi.

Avrupalı liderler ise Ukrayna’ya mali yardımı artırma konusunda anlaştılar.

Rusya’nın yaptırımlarımızı aşmaması için tamamlayıcı tedbirler üzerinde çalışmaya karar verdik. Ekonomilerimizin korunmasıyla ilgili olarak, covid krizinde olduğu gibi Avrupa düzeyinde yakın koordinasyon istiyoruz.

Geçtiğimiz hafta AB ve ABD, Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Rus bankalarına ve elitlerine karşı katı yaptırımlar duyurdu. Yaptırımlar arasında en dikkat çekeni ise küresel finansal sisteme bir erişim olan SWIFT işlem sisteminden Rusya’nın men edilmesiydi.

ABD son zamanlarda Rus yaptırımlarına dijital para birimlerini de dahil etti. Dijital borsaları ise kara listeye alınmış kişilerin varlıklara ulaşmasına izin vermemeleri konusunda uyardı.

Küresel kültürel faaliyetler ve çıkışlar yasaklandı

Rusya Merkez Bankası ise yaptırımlara karşılık olarak faiz oranlarını keskin bir şekilde yükseltti. Vladimir Putin’in ülkeden çıkmasını sağlayacak olan döviz miktarına da kısıtlamalar getirildi.

Bazı batılı şirketler de yaptırımlar sonrasında Rusya’dan çıkışını duyurdu. Şirketlerin yanı sıra Rusya, Eurovision gibi küresel kültürel faaliyetlerden de men edildi.

Kripto alanında da aynı yaptırımların uygulanmasını bekleyen Avrupa, borsalardan red cevabı aldı.

Kripto borsaları, finansal özgürlüğü kısıtladığı ve kripto borsasının temeline ters olduğu cevabıyla Rusya ve vatandaşlarına erişim engeli uygulamayacaklarını söylediler.

Yaptırımlar Rusları kriptoya itiyor

Avrupa kollarını sıvadı: Rusya'ya uygulanacak kripto para yaptırımlara ek tedbirler geliyor

Rusya’ya uygulanan finansal yaptırımlar sonuç olarak Rusların kriptoya ilgisini son günlerde artırdı. Yaptırımlardan kaçabilmenin tek yolu olan kripto para birimleri, başta Bitcoin ve Tether olmak üzere ticaret hacimlerinde hızlı bir artış yakaladı.

İlginizi çekebilir:  Binance davası sonrası borsadan ne kadar çıkış oldu

Rus rublesi ise dolar ve BTC karşısında sert düştü. Vatandaşlar düşen ruble karşısında birikimlerini korumak için kriptoyu benimsemeye başladı.

Ukrayna’ya savaş sebebiyle gönderilen bağışların büyük bir kısmı da yine kripto para birimleriyle oldu. Kripto ticaret hacimlerinin yükseldiği Ukrayna’da hükümet, medya aracılığıyla hala bağış kabul etmeye devam ediyor.

Ruslar kripto piyasasını daha oynak hale getirecekler

Vatandaşlar kriptoya yönelmiş olsa da uzmanlar, Rusya’nın milyar dolarlık işlemleri kolaylaştırmak için kriptoyu kullanıp kullanmayacağından şüpheci.

BTC Politika Enstitüsü geçtiğimiz günlerde kripto yoluyla emtia satmaya çalışan Rusların piyasadaki oynaklığı artıracağını söyledi. Ayrıca bunun bir gelir kaynağı olarak sürdürülemez hale geleceğini belirten bir rapor yayımladı.

Şu anda ise alınan karara göre yaptırım uygulanan kişiler, düzenleyicileri uyarmadan kriptolarını fiat para birimine dönüştürmenin hiçbir yoluna sahip olmayacaklardır.

(Visited 56 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz