Pazar, Mart 26, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriArweave nedir? AR coin geleceği

Arweave nedir? AR coin geleceği

Arweave, bir blockchain bulut depolama platformundan daha fazlasıdır.

Arweave nedir?

Arweave nedir? Arweave’nin şu anki değeri ne kadar? AR Coin geleceği. AR coin alınır mı? Arweave’nin özellikleri neler? Arweave’in amacı nedir? Blockchain bulut depolaması ve projenin uzun vadeli potansiyeli nedir? gibi bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Arweave, tek defalık ödeme seçeneği ve güvenlik avantajları ile blok zinciri kullanarak geleneksel depolama pazarını yükseltmeyi hedefleyen merkezsiz bir bulut depolama çözümüdür.

Başarılı olduğu takdirde, Arweave Web 3.0 alanında bir üst zincir haline gelebilir.

Arweave nedir?

Arweave, kullanıcıların verilerini sonsuza kadar saklamak için tek bir ödeme yapabileceği bir sistem oluşturmayı hedeflemektedir. Ağ üzerinde kalıcı depolama sağlamak için Storage Endowment’ı oluşturmuştur. Arweave ağına bir veri yazıldığında, kullanıcılar önceden bir ücret öder ve depolama satın alma gücü şeklinde bir faiz alırlar.

Platform ayrıca dosya depolama uygulamaları geliştirmek için bir REST API geliştirerek ekosistemini oluşturmuştur.

Arweave’in yenilikleri nelerdir?

İş modeli

Filecoin’in iş modeli, bir kullandıkça öde sözleşmesi kuran geleneksel merkezi bulut hizmetlerine benzerken, Arweave uzun vadeli veri depolamayı tek defada öde, sonsuza kadar iş modeliyle çözüyor.

Operasyonel ağ

Permaweb, platformun DApps ekosisteminin operasyonel ağıdır. Sağladığı büyük esneklikle, DApp geliştirmeyi kolaylaştırır. Geliştiricilerin, bir programlama dili sınırlaması olmadan geliştirmek için sadece depolanmış fikir birliği paradigmasına dayalı standart bir API kullanması gerekir.

Topluluk teşvik modeli

Blockweave veri yapısını kullanan madencileri, madenciliği başlatmak için geçmiş blokların sadece bir kısmını depolamaya ihtiyaç duyar ve madencilik eşiğini düşürür.

Bağış havuzu, madencileri verileri uzun süre depolamaya teşvik eder ve kar paylaşımı, geliştiricilerin geliri paylaşmasına olanak tanır.

Veri depolama bütünlüğü

DApp ön uç ve akıllı sözleşmelerin tek bir ön uç verisine ve bir bütün olarak sözleşme verisine yenilikçi entegrasyonu.

İlginizi çekebilir:  Polkadot, Kusama ve Cardano bu alanda lider oldu!

Atomik NFT için yenilikçi yeni standart, NFT basımına izin verir ve gerçek içerik bir bütün olarak zincirde saklanır.

Düğüm tahsisi

Platform, çoğu Çin’de olan dünya çapında 1200’den fazla düğüme sahiptir.

217D082A 2F0F 44BF 9E21 D66C0B82FCAE
Arweave Düğümleri

Büyüme

Arweave ekosistemi 2021 yılında yaklaşık 40 TB veri depolama alanına ulaşmıştır.

2762C8A2 294E 4310 AAC4 1007F1E04558
Arweave Boyut Tablosu

Genel olarak Arweave gateway veri kullanımı, büyük ölçekli veri kullanımıyla her ay artıyor.

A36A4B5B 277E 42BC 9145 58A465C54DFD
Arweave Data Kullanımı

Solana ile ortaklık

Solana, yılda 4 PB’ye kadar (veya 4.096 TB) veri üretir.

Arweave ve Solana, 2021’de SOLAR Bridge’i başlatmak için ortaklık kurdular. SOLAR Bridge, Solana’nın Arweave’in kalıcı ağ verilerini depolamasını sağlaması için tasarlandı, böylece muazzam ölçeklenebilirliği kaldırabilecek merkezsiz, erişilebilir ve halka açık bir depolama çözümü yaratmıştır.

Arweave, resmi Solana depolama çözümü haline gelerek Solana token fiyatına benzer bir büyüme eğilimine sahiptir.

CE663003 A1F4 4624 929A 913FB4AA01B2
Ayak İzi Analizi – Token Fiyatı Yıllık Büyüme Trendi: AR vs. SOL vs. BTC

Token performansı

Platformun tokeni AR, 2021 başına 2,63 dolardan başladı ve yazım esnasında 33 dolar seviyesinde. CoinMarketCap verilerine göre 79. sıradaki tokenin piyasa değeri 1,1 milyar dolar.

E3046AD2 7916 46E9 B486 AAA3D36E15BF
Footprint Analytics – AR Token Fiyatı 2021’de 84.64 Dolar’da Zirveye Ulaştı

Depolama fiyatı

Dosyaları Arweave’de depolayabilmek için geliştiriciler, verileri sonsuza kadar depolamak için belirli sayıda AR’ı ağ ücreti (şu anda 0,01 dolar/MB) olarak ödemek için bir işlem oluşturur. Amazon S3’ün düşük kaliteli paketi ise ayda 0,000023 dolar/MB ücret almaktadır. Her Arweave kullanıcısının başa baş çıkması 40 yıl alır.

Tokenin fiyatı yükselirse, depolama maliyeti daha da yüksek olacak ve başa baş için daha fazla zamana ihtiyaç olacaktır.

Özet

Web 3.0 depolama altyapısı olan Arweave, verilerin kalıcı depolanması sorununu çözen merkezsiz bir bulut depolama çözümüdür. Ağ ve uygulama mimarisi, geliştirme ve veri depolamayı destekleyerek yerel bir blok zinciri veri çözümü oluşturur.

(Visited 107 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel