Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriArjantin ülkedeki kripto faaliyetlerini sonlandırıyor! 45 milyar dolarlık IMF kredisi için…

Arjantin ülkedeki kripto faaliyetlerini sonlandırıyor! 45 milyar dolarlık IMF kredisi için…

Arjantin ülkedeki kripto faaliyetlerini sonlandırıyor! 45 milyar dolarlık IMF kredisi için…

Arjantin Merkez Bankası (BCRA) perşembe günü, finans sektörde düzenlemeye tabi olmayan dijital varlıklarla ilgili hizmetler sunmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Yani, ekonomideki kripto işlemleri etkin bir şekilde yasaklanıyor.

IMF kredisini alabilmek için

Açıklama, en büyük iki özel banka Banco Galicia ve Burbank SAU’nun müşterilerinin kripto paralar satın almasına izin verdiğini açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

Arjantin, IMF’in 45 milyar dolarlık bir krediyi onaylamasından sonra kripto para kullanımını caydırma kararında.

Arjantin’deki bankalar kripto hizmetleri sunmuyor 

Kripto paraları yasaklamanın amacı, ülke risklerini azaltmak ve ekonomik sistemini korumak olarak belirtiliyor.

BCRA’nın önlemi, finansal hizmetlerin kullanıcıları ve bütün olarak finansal sistem için oluşturabilecek riskleri azaltmayı amaçlamaktadır.

Kripto paraları cesaretlendiren IMF anlaşması

Düzenleme, IMF’in ülkeye 45 milyar dolarlık bir kredi vereceğini açıklamasından bir ay sonra yapıldı.

IMF Anlaşması, finansal sektörü korumak için kripto paraların kullanımının engellenmesini gerektiriyor. Niyet mektubu, şunları belirtiyor:

Finansal istikrarı korumak için, kara paranın aklanmasının ve kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla kripto paraların kullanımını caydırmak için önemli adımlar atıyoruz.

BCRA, kripto paraların suçlular tarafından kara para aklama ve terörün finansmanı için kullanılabileceğini belirtiyor. Ayrıca, izlenemez oldukları düşünüldüğünden, uyuşturucu, silah kaçakçılığı gibi suç gelirlerinde yaygın olarak kullanabildiği öne sürülüyor.

Diğer taraftan da, blockchain analiz firması Chainalysis, kara para aklamanın 2021’deki tüm kripto işlem hacminin sadece “on binde beşini” oluşturduğunu gösteriyor. Yani, kriptolarla 2017’den bu yana 33 milyar dolarlık suç geliri aklanmış. Buna karşılık, BM tahminlerine göre, (global GSYİH’nın yaklaşık yüzde beşi) fiat para birimi kullanılarak her sene 800 milyar ila 2 trilyon dolar arasında para aklanıyor.

Chainalysis 2021 raporu, Arjantin’in dünyadaki 10. en yüksek kripto benimseme oranına sahip ülke olduğunu gösteriyor.

Kripto hizmetlerini yasaklayarak, Arjantin devleti, dijital varlıkları ekonomik sistemi için bir tehdit olarak gördüğü için, vatandaşlarının paralarını kripto varlıklarda tutmalarını engellemeye çalışıyor.

(Visited 151 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 30,247.00 2.37%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,036.69 2.68%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.54298 2.53%
solana
Solana (SOL) $ 52.48 3.89%
xrp
XRP (XRP) $ 0.424717 2.34%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.14 1.35%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.086374 1.06%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.96%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.0002 64.40%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 31.65 5.95%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.30 3.51%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.47 4.12%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 71.43 1.96%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.443586 2.18%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.676768 3.34%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.27 2.97%