Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriAraştırma Raporu: Avrupa Düzenlemeleri Kripto Yeniliklerini ve DeFi'yi Durdurabilir

Araştırma Raporu: Avrupa Düzenlemeleri Kripto Yeniliklerini ve DeFi’yi Durdurabilir

Araştırma Raporu: Avrupa Düzenlemeleri Kripto Yeniliklerini ve DeFi'yi Durdurabilir

Bir grup blok zinciri şirketi, Avrupa’nın önerdiği MiCA düzenlemelerinin kripto endüstrisine zarar verebileceğini öne süren bir rapor yayımladı.

Bu yeni araştırmaya göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) gibi alanlardaki kripto yenilikleri, önerilen Avrupa düzenlemeleri yüzünden zarar görebilir.

Uluslararası Güvenilir Blok Zinciri Uygulamaları Birliği (INATBA) raporu, Avrupa Komisyonu’nun Kripto Varlıkların Piyasa Düzenlemesi önerisine odaklandı ve komisyonu kripto yeniliklerinin gelişmesini engellemekle suçladı.

MiCA önergesi kullanıcıları ve yatırımcıları korurken, aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki dağıtılmış defter teknolojisini ve sanal varlık düzenlemesini de kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

MiCA ve DeFi

Önerilen düzenlemelerin DeFi üzerindeki etkisi, araştırmada yapılan anketin 44 katılımcısının eleştirilerine maruz kaldı. MiCA’nın, DeFi’nin ortaya çıkışını yeterince kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı sorulduğunda ankete katılanların %49’u bunu kabul etmediklerini dile getirirken, %23’ü kabul ettiklerini söyledi.

Önerilen düzenleme ile, yükümlülükler gibi konularda varlıklara odaklı bir bakış açısı benimsediği için INATBA, düzenlemenin tamamen merkeziyetsiz protokoller ile anlaşmazlık yaşayabileceğini iddia etti.

Raporda şu cümleler geçmektedir:

“DeFi merkeziyetsiz olduğundan ve çoğu zaman akıllı sözleşmeler gibi otomatik mekanizmalar aracılığıyla meydana geldiğinden kurucu oyuncularını da belirlemek zorlaşıyor. Bunlar arasında düzenlemelerdeki hak ve yükümlülükleri tasarlarken, MiCA hükümlerinin hedeflemeyi amaçladığı kişiler de bulunuyor.”

Diğer Bulgular

Rapor ayrıca düzenlemede “kapsamlı” olarak yer alan açıklamalar ve uyumluluk detaylarının da mevzubahis şirketlere orantısız bir avantaj sağladığını öne sürmektedir. Ankete katılanların toplam %70’i, MiCA altında faaliyet gösteren kripto işletmelerinin, AB pasaport seçenekleri gibi başka yasal yönetimler altında faaliyet gösteren işletmeler üzerinde rekabetçi üstünlüğe sahip olacağını söyledi.

Bununla beraber rapor aynı zamanda, endüstride yer alan blok zinciri şirketlerin önerilen MiCA düzenlemelerine biraz olsa güvendiğini de gösterdi.

Ankete katılanların çoğunluğu yani %64’ü, MiCA’nın kripto borsalarındaki potansiyel dolandırıcılık ve piyasayı kötüye kullanma eylemlerini azaltacağına inandığını söyledi. Ankete katılanların yalnızca %10’u bu fikre katılmadı. Buna ek olarak, ankete katılanların %64’ü önerilen düzenlemenin AB blok zinciri işletmelerinin sınır ötesi operasyonlarında ortaya çıkan sorunları başarılı bir şekilde ele alacağına inandığını belirtti.

MiCA’nın diğer alanlardaki potansiyel etkisi hala tartışmaya açık. Örneğin, katılımcılar önerilen düzenlemenin orantısız bir şekilde sabit coinlere (stablecoins) odaklanıp odaklanmadığı konusunda ikiye ayrıldı. %46’sı bu fikre katılırken, %45’i kararsız kaldı.

Raporun bulguları, araştırma için kullanılabilecek ve yeterli şekilde tamamlanmış 44 katılımcılı bir ankete dayanıyordu. Anket, katılımcıların profillerine, düzenleyiciler üzerine farkındalıklarına, MiCA önerisi üzerine olan sorulara ve MiCA’nın blok zinciri ekosistemi üzerinde olan etkisine ilişkin yapılan ifadelerden meydana gelen 35 sorudan oluşuyordu.

44 katılımcının %80’i halihazırda kripto endüstrisinde aktifliğini sürdürüyordu. Çoğu endüstride bulunan aktifliklerini mikro işletme ya da girişim (start-up) olarak tanımladı. Katılımcıların toplam %49’u, MiCA’nın yürürlüğe girmesi halinde kendi faaliyetlerine etki etmeyeceğini söyledi. %20’siMiCA’nınkendi faaliyetlerini düzenleyeceğini söylerken, %31’i de emin olmadığını söyledi.

Ankete ek olarak INATBA, Aralık 2020’de hisse sahipleri için iki farklı katılım oturumu da düzenledi.

(Visited 65 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakdecrypt
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,636.00 0.67%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,178.07 1.13%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.478233 2.16%
solana
Solana (SOL) $ 36.52 5.78%
xrp
XRP (XRP) $ 0.342046 3.36%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.59 3.77%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.068672 5.14%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 4.05%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 18.99 4.80%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.57 0.46%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.13 6.00%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.24 2.82%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.318762 4.02%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.517502 3.37%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.48 6.85%