Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriAralık ayında kripto hırsızlıkları azaldı! 2022 sonunda sektöre daha az iliştiler

Aralık ayında kripto hırsızlıkları azaldı! 2022 sonunda sektöre daha az iliştiler

Aralık kripto hırsızlıklarının en az yaşandığı ay oldu! Sektöre artık az ilişiyorlar

Aralık, sadece 62 milyon dolarlık kayıpla 2022 yılında kripto hırsızlık vakalarının en düşük gerçekleştiği ay olarak kayıtlara geçti.

Dijital varlık endüstrisi, 2022 yılında benzeri görülmemiş pek çok olaya sahne olurken, kripto tarihinin en kötü senesini de geride bıraktı.

Zorluklarına rağmen Aralık’taki siber suç faaliyetleri, bilgisayar korsanlıkları ve hırsızlık olayları, önceki aylara kıyasla önemli ölçüde azaldı.

Kripto hırsızlık vakaları azalıyor

Blockchain güvenlik şirketi CertiK’e göre, geçtiğimiz Aralık ayında endüstri toplamda yaklaşık 62,2 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. Yani 2022’deki ayların arasında en düşüğü.

Blockchain istihbarat şirketi Chainalysis, sektörde, 2022 Ocak ayından Ekim’e kadar 125 olayda 3 milyar dolardan fazla kayıp yaşandığını bildirdi.

Ekim ayı, yaşanan kripto hack adedindeki artış nedeniyle “Hacktober” olarak nitelendirildi ve bildirilen 44 saldırıyla sona erdi. Hırsızlıklarda toplamda 657 milyon dolarlık bir zarar meydana geldi.

Ancak, kripto hırsızlıkları Aralık ayında yavaşladı ve daha az sayıdaki şirket zarar gördü. Aralık ayı boyunca yalnızca 11 saldırı yaşandı.

Aralık ayındaki kripto hırsızlık kurbanları arasında sırasıyla, 15, 12.9, 8, 7, 6.5 ve 5.5 milyon dolar kaybeden Helium, Defrost Finans, BitKeep, Ankr, Lodestar ve Raydium protokolleri bulunuyor.

Kripto platformları, flaş kredi saldırıları nedeniyle yaklaşık 7.6 milyon dolar ve rugpull (kilim çekme) olarak da bilinen çıkış dolandırıcılıklarından ise 15.5 milyon dolar zarar gördü.

Çıkış dolandırıcılıkları, geliştiricilerin bir proje oluşturup başlatarak, varlıklı yatırımcıları platforma çektikten sonra projeden kaçtıklarında ortaya çıkar.

İlginizi çekebilir:  EigenLayer airdrop etkinliği ne zaman? EigenLayer nedir, nasıl çalışır?

Bu dolandırıcılığın en son örneğinin, 23 Aralık günü Defrost Finance platformunda yaşandığı iddia ediliyor. Bildirildiğine göre DeFi protokolünün, V2’sine yapılan bir flaş kredi saldırısıyla, kullanıcılara ait milyonlarca dolarlık fon çalındı.

Blockchain güvenlik şirketi CertiK, saldırının bir rugpull dolandırıcılığı olduğunu öne sürdü, kripto güvenlik şirketi Peckshield de olaydan önce topluluktan aldığı istihbarata dayanarak bu iddiaya katıldı.

DeFi odaklı güvenlik şirketi DeFiYieldSec ise, saldırının içeriden gerçekleştirdiğini iddia etmiş ve saldırıdan önce oracle değişikliği talep etmek için kullanılan multi-sig cüzdanın, protokolün geliştiricisine ait olduğunu iddia etmişti.

Defrost Financea yetkilileri ise, bu iddiaları “iftira niteliğinde ve hatalı” olduğunu öne sürerek yalanlamıştı. Protokol, varlıkları geri aldığını ve çalınan fonları etkilenen kullanıcılarına yeniden dağıtacaklarını açıklamıştı.

(Visited 12 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz