Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriApeCoin (APE) nedir? APE coin geleceği ve yorumu 2022

ApeCoin (APE) nedir? APE coin geleceği ve yorumu 2022

ApeCoin (APE) nedir? APE coin geleceği ve yorumu 2022

Listelendiği ilk dakikalarda çılgın bir ilgiyle karşılaşan ApeCoin (APE) nedir, projenin amacı nedir, APE token hangi borsalarda var, APE coinin fiyatı ne kadar?

APE ekosistemi ve ApeCoin 

ApeCoin, APE ekosisteminin topluluğunu güçlendirmek amacıyla tasarlanmış bir token’dır. APE ekosistemi ise Ethereum blok zincirindeki en popüler NFT koleksiyonu olarak bilinen Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve Mutant Ape Yacht Club (MAYC) topluluklarını içerir.  

10.000 farklı maymun NFT’sini içeren BAYC, aynı zamanda Ethereum blok zincirinde yer alan benzersiz özelliklere sahip koleksiyondur. Oldukça pahalı olan bu koleksiyon, APE NFT’sine sahip olan kullanıcıların ayrıcalıklardan faydalanabildiği bir ekosistemde yer alır.  

Amacı nedir ve kurucuları kimlerdir? 

ApeCoin (APE) nedir? APE coin geleceği ve yorumu 2022

Yuga Labs’ın BAYC’sinden ilham alan, merkezi olmayan bir projedir. APE Vakfı tarafından desteklenen bu varlık, APE ekosisteminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. APE sahiplerinin açık ve izinsiz yönetişim süreçlerine katılıp işbirliği yapmaları için ApeCoin DAO tarafından altyapı sağlanmaktadır.  

ApeCoin DAO’nun yasal desteği ise Ape Foundation isimli ayrı bir kuruluştur. Ape Foundation’un alt komitesi ise belirli teklifleri denetleyerek ApeCoin DAO’nun ‘kurulu’ olarak hizmet verir.

Kurulun yatırımcıları ise beş yüksek profilli kripto yatırımcısından oluşmaktadır: Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian, FTX girşim kolu yöneticisi Amy Wu, Sound Ventures’tan Maaria Bajwa, Animaco Brands’tan Yat Siu ve Horizen Laboratuarlarından Dean Steinbeck.

Yuga Labs tarafından duyurulan ApeCoin’in amacı ise, “Web 3.0’ın ön saflarında merkeziyetsiz bir topluluk oluşturmayı güçlendirmek için kullanılan bir kültür, oyun ve ticaret token”ı olmaktır. 

Öte yandan APE, diğer NFT’lerden farklı olarak Bitcoin gibi ‘değiştirilebilir’dir. Yani merkeziyetsiz borsalarda kullanıcıların dilediği gibi alıp satabileceği bir token’dır.

ApeCoin (APE) nedir?

ApeCoin (APE) nedir? APE coin geleceği ve yorumu 2022

APE, Ethereum blok zinciri üzerinde yaratılmış ERC-20 tabanlı bir token’dır. APE token, Bored Ape Yacht Club ekosisteminin yönetişim token’ı olarak üretilmiştir. Yani NFT sahiplerinin ekosistemde söz hakkı olmasını sağlar.  

APE coin sahipleri, APECoin DAO adı verilen merkeziyetsiz otonom organizasyon aracılığı ile ekosistem hakkında karar verebilirler. Bu sisteme göre APE sahipleri, fonun nasıl kullanılması gerektiğine yönelik oy kullanabilirler.  

Sizlere yukarıda saydığımız tüm kurul üyelerinin her birinin 6 aylık görev süresi vardır ve ApeCoin web sitesi aracılığıyla DAO üyeleri, gelecekteki kurul üyelerinin seçiminde oy kullanabilirler.

Aynı zamanda blok zinciri oyunları ve etkinlikler gibi ekosistemin sağladığı çeşitli özel hizmetlere de erişim sağlar.  

Dolaşımda ne kadar APE var? 

ApeCoin’in toplam arzı, 1 milyar token olarak sınırlandırılmıştır. Dolaşımda ise şu anda 131 milyonun biraz üzerinde varlık var. Piyasa değeri 1 milyarın üzerindeki bu varlığın dolaşımdaki arzı, 48 aylık bir süre boyunca sürekli olarak artırılacak. Yani, dolaşımdaki APE miktarı hem takvim hem de piyasa faktörleri nedeniyle sürekli değişmeye devam edecek.  

Ağın güvenli ise Proof of Work (PoW) konsensüs mekanizmasıyla güvence altına alınmıştır.  

APE hangi borsalarda var? 

ApeCoin (APE) nedir? APE coin geleceği ve yorumu 2022

Çok sayıda platformda listelenen APE; Coinbase, FTX, KuCoin, Kraken, Binance gibi borsalarda işleme açık durumda.  

APE coin fiyatı ne kadar?

İlk duyurulduğu gün 39.40 dolar seviyesine kadar tırmanan APE, daha sonra geri çekildi. Şu anda ise CoinGecko’ya göre 24 saatlik grafikte %4.1 düşüşle 10.36 dolardan işlem görüyor. 

APE coin yorum

Web 3.0 ekosistemini geliştirmek amacıyla tasarlanan APE coin aynı zamanda Meta veriye daha kolay erişim sağlar. 17 Mart 2022’de listelenmesiyle birlikte büyük bir artış kaydeden APE, şu anda piyasanın en ilgi duyduğu token’lar arasında yer alıyor.

Listelendiği ilk günde %1.232 oranında artış kaydeden APE, 39.40 dolarlık tarihi zirveyi gördü. Şu anda ise son ATH’sinden uzakta da olsa yatırımcıların ilgisiyle yükselmeye devam edecek bir varlık olduğu düşünülüyor.

(Visited 580 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz