Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriFED raporu: Amerikalı yetişkinlerin yüzde 12'si kripto kullanıyor

FED raporu: Amerikalı yetişkinlerin yüzde 12’si kripto kullanıyor

Amerikalı yatırımcı ve tüketiciler yavaş yavaş kriptolara alışıyorlar.

FED raporu: Amerikalı yetişkinlerin yüzde 12'si kripto kullanıyor

FED’den gelen yeni bir rapor, Amerikan yetişkin nüfusunun onda birinden fazlasının geçen sene kripto paralara yatırım yaptığını veya kullandıklarını belirtiyor.

Amerikan benimsemesi

FED, ABD’li yetişkinlerin yüzde 12’sinin 2021’de dijital paralara yatırım yaptığını ve yüzde 3’ünün para transferleri için kullandığını bildirdi. Yatırım yapanlar yüksek gelire ve geleneksel bankacılık hizmetlerine erişime sahipken, işlem amacıyla dijital para kullananlar daha düşük gelire sahip olup, bazılarının kredi kartları veya banka hesapları dahi bulunmuyor.

Rapora göre, yetişkinlerin yüzde 11’i dijital varlıkları yatırım olarak satın alırken, yüzde 2’si ödemeler ve yüzde 1’i de çevresine para göndermek için kullandı.

Sadece yatırım yapanların yüzde 46’sı yıllık 100 bin dolar maaş alırken, yüzde 29’u 50 bin dolardan az kazanıyordu.

Diğer taraftan, para transferleri için kripto kullananların yüzde 24’ü 100 bin dolar veya daha fazla gelire sahipken, yüzde 60’ı yılda 50 bin dolardan az gelir elde ediyor. Özellikle işlemsel kullanıcıların yüzde 27’sinin kredi kartının ve yüzde 13’ünün bir banka hesabının sahip olmadığı da belirtiliyor.

Destekçileri uzun zamandır kriptoların marjinalleştirilmiş ve banka hesabı olmayan nüfuslara karmaşık ödeme sistemlerine nispeten kolaylıkla erişim fırsatı sağladığını savunuyorlar. FED raporu, ABD gibi gelişmiş bankacılık sektörlerine sahip ülkelerde bile bu iddiayı savunabilirler.

Dijital paralara olan ilgi, 2020 ve 2021’de ana akım haline geldi ve Bitcoin fiyatını 3 bin dolardan 69 bin dolara çıkartan bir boğa koşusu tarafından körüklendi. NFT’ler de, Paris Hilton, Steph Curry, Snoop Dogg ve Mark Cuban gibi ünlülerle artan bir şekilde benimsendi.

(Visited 128 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,537.57 1.42%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,995.22 3.34%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.566189 5.18%
solana
Solana (SOL) $ 46.92 4.89%
xrp
XRP (XRP) $ 0.380655 0.76%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.41 0.12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.073958 2.80%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 0.84%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.36 0.38%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 9.22 0.31%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.07 0.27%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.87 2.24%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.372577 2.18%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.01 8.97%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.93 1.42%