Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaAltın HaberleriDev bankalar tahmin etti: Altın fiyatında hangi seviyeler bekleniyor?

Dev bankalar tahmin etti: Altın fiyatında hangi seviyeler bekleniyor?

Dev bankalar tahmin etti: Altın fiyatında hangi seviyeler bekleniyor

Altın fiyatı için tahminler gelmeye devam ederken, dört dev bankanın yeni yorumları ortaya çıktı.

Çeşitli ekonomistlerin yakından takip ettiği dört bankanın altın fiyatı tahminlerinde farklı yorumlar yaptı.

Peki, hangi banka altın fiyatında yükseliş görüyor? Altın fiyatı FED kararıyla birlikte hangi yöne hareket edecek? Piyasanın beklentisi ne? İşte dev bankalardan yatırımcılara altın fiyatı hakkında fikir verecek yorumlar…

Commerzbank ekonomistleri altın fiyatları için ne diyor?

Commerzbank ekonomistlerine göre, altın fiyatları bu hafta son iki ayın en düşük seviyesine geriledi, ancak son zamanlarda belirgin bir toparlanma yaşandı. Fed’in Haziran ortasında faiz artırım döngüsüne ara vereceği artık muhtemel görünüyor. Bununla birlikte, yeni bir faiz artırımının tamamen ortadan kalkmadığına dikkat çekiliyor. Bu durum da altın fiyatları için kontrol anlamına geliyor.

Dünya Altın Konseyi’nin yaptığı bir ankete göre, merkez bankaları geçen yıl rekor düzeyde altın alımları yapmıştı ve hala daha fazla altın almayı planlıyor. Bu nedenle merkez bankası alımlarının altın fiyatlarına artış getirmese de fiyat düşüşlerini engellemeye yardımcı olacak.

2023altinfiyattahminihaziran

Credit Suisse düşüş öngörüyor

Credit Suisse stratejistlerine göre, ons altının 1.938 doların altına inmesi durumunda geri dönüşün 1.893 dolara kadar mümkün olabilecek. Altın geçtiğimiz hafta 100 günlük hareketli ortalamanın üzerinde 1.938 dolarda tutunarak istikrar kazandı. Bu, tipik olarak takip edilen bir ortalama değer olmasa da, bu yılın başlarında Şubat ayındaki düşüş döneminde piyasayı destekledi.

Bununla birlikte, 2020 ve 2022’de kaydedilen 2.063/2.075 dolarlık önemli direnç seviyeleri zorlu bir engel olarak ortaya çıkıyor. Bu durum, şu an için daha fazla aralıklı fiyat hareketinin en olası senaryo olduğunu gösteriyor. Ancak ilerleyen aşamalarda piyasanın eninde sonunda yeni rekor seviyelere ulaşacağına inanılıyor.

Haftalık kapanış bazında altın fiyatları 2.075 doların üzerine çıkarsa, bu önemli bir kırılma anlamına gelecek ve bir sonraki temel yukarı yönlü hedef olan 2.330/2.360 dolara doğru bir hareketin yolunu açacaktır. Bununla birlikte, altının 1.938 doların altına inmesi durumunda, Credit Suisse stratejistlerine göre 1.893 dolara kadar bir geri dönüş mümkün görünüyor.

2023altinfiyati

UOB Group’un beklentisi

UOB Group analistlerine göre, altın fiyatları geçmişte 2.072 dolara kadar yükselmiş olsa da, günlük MACD’deki momentum zayıf kaldı. Bu nedenle, bu durum pozitif bir görünüm sağlamıyor.

Bununla birlikte, altının 2.100 dolar civarındaki yükselen kamanın tepesine doğru daha da yükselme potansiyeline sahip olduğu belirtildi. Altın fiyatları 2.020 doların altına düşerse, muhtemelen 1.963 dolara kadar gerileyeceği öngörülüyor.

Haftalık MACD’nin negatife dönmesiyle birlikte, UOB Group’a göre, düşüş eğiliminin tersine dönme riskinin artış gösteriyor. Ancak altın fiyatlarının 1.870 dolara kadar zayıflamadan önce, günlük 1.920 dolarlık desteği kırması gerekiyor.

altinfiyati

UBS ATH bekliyor 

UBS analistlerine göre, altın fiyatları bu yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmaya doğru ilerlemektedir. Altın, ABD borç tavanı anlaşmasındaki ilerleme ve ABD’deki faiz artırımı beklentilerinin yeniden fiyatlandırılması nedeniyle geçen hafta 1.950 doların altına düşmüştü.

Güçlü bir merkez bankası talebi ve ABD’de resesyon risklerinin artması durumunda altın fiyatlarının yükselişe geçeceği düşünülüyor. Bu nedenle, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak, Haziran 2024’e kadar 2.250 dolara çıkması beklentisi hala devam ediyor.

(Visited 85 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz