Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaAltcoin HaberleriAdam Back’ten Cardano'nun kurucusuna Bitcoin dersi

Adam Back’ten Cardano’nun kurucusuna Bitcoin dersi

Cardano (ADA)

Yakın bir zaman önce, Ethereum’un kurucularından ve Cardano’nun tasarımcısı olan Charles Hoskinson ile önde gelen Bitcoin destekçisi Adam Back arasında X sosyal medya platformunda hararetli bir tartışma yaşandı.

Tartışma, kripto para birimlerinin emtia veya menkul kıymet olarak sınıflandırılması etrafında döndü. 

Bir canlı yayında Hoskinson, kripto topluluğuna Bitcoin ve Cardano gibi büyük oyuncular arasındaki temel farkı söylemeleri için meydan okudu.

Bana Ethereum, Bitcoin ve Cardano ile çetenin geri kalanı arasındaki kahrolası farkı açıklayın. Sanki beş yaşındayım gibi açıklayın. Lanet Howey testini yapın bunun üzerinde. Bana ikisinin arasındaki farkı gösterin.

Hoskinson Bitcoin’de bir “geri dönüş beklentisi”nin varlığına dikkat çekti ve merkeziyetsizliğini sorguladı.

Bitcoin’e yaptığı önemli katkılarla tanınan Back ise, lider kripto paranın kökeninin, herhangi bir ilk coin arzı (ICO) olmayan, madencilikle elde edilen bir para birimi olmasından kaynaklandığını; bu durumun da onu Ethereum ve Cardano’dan ayırdığını savundu.  Bitcoin’i altın ve elmas gibi bir emtia olarak sınıflandıran Back, ETH ve ADA’yı kayıtdışı menkul kıymet olarak gördüğünü belirtti. 

Hoskinson ise verdiği yanıtta, ADA için bir ICO yapılmadığını belirterek Cardano’yu savundu.

Ancak Bitcoin topluluğunun bazı üyeleri, ADA’nın ICO fiyatının token başına 0,0024 dolar olduğunu ve yatırımcıların Bitcoin ile ADA satın alabilme durumunu öne sürerek Hoskinson’ı gerçekleri çarpıtmakla suçladılar.     

ADA ICO’su, Yen cinsinden fiyatlandırılan ve Bitcoin cinsinden ödenen farklı bir varlığın kupon satışı yoluyla gerçekleştirilmişti.

İlginizi çekebilir:  BTC, SOL ve ADA fiyatı nereye gidiyor?

Özellikle Japon vatandaşları için tasarlanan ve ABD’li katılımcıları hariç tutan bu yaklaşım, ADA’nın ABD menkul kıymetler kanunu kapsamında sınıflandırılması hakkında soruları gündeme getirdi. Hoskinson ise Japonya’daki kupon satışının bir ICO teşkil etmediği konusunda ısrar ediyor.

(Visited 16 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz