Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana SayfaCardano HaberleriADA, ağ güvenliğini arttırmak için ödülleri 2 katına çıkardı!

ADA, ağ güvenliğini arttırmak için ödülleri 2 katına çıkardı!

ADA, ağ güvenliğini arttırmak için ödülleri 2 katına çıkardı!

Cardano’nun (ADA) ve ekosisteminin ilerlemesini denetleyen kâr amacı gütmeyen, bağımsız İsviçreli bir kuruluş olan Cardano Vakfı, ağın güvenliğini daha da artırmak amacıyla hata ayıklama-ödül (bug-bounty) programında sunulan ödülleri geçici olarak ikiye katladı.

Bug bounty ödülleri

Bug bounty ödülleri 25 Mart 2022’de sona erecek. Ödül altı hafta boyunca iki katına çıkarıldı. En büyük potansiyel ödül ise Cardano node’larını etkileyen, kritik güvenlik açıkları için verilecek olan 20.000 ABD doları oldu.

Node’ları etkileyen diğer güvenlik açıkları, beyaz şapka korsanlarına 10,000 ile 800 dolar arasında ödüller verebilir. Öte yandan, Cardano cüzdanlarını etkileyen güvenlik açıkları, kritik görülen istismarlar için ise 500 ile 15.000 dolar arasında değişen ödüller sunabilir.

Cardano Vakfı, bilgisayar korsanlarının bu ödüllere hak kazanabilmek için tekrarlanabilir adımlarla ayrıntılı raporlar sağlamaları gerektiğini ayrıntılı olarak açıkladı. Vakıf, güncelleştirmede şunlara yer verdi:

İşletmelerimizi ve müşterilerimizi güvende tutmak amacıyla güvenlik açıklarını bulmak için güvenlik topluluğuyla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Program, “Cardano markasını güçlendirmeyi” hedeflerken, “Cardano blok zincirinde yayınlanan kripto varlıklarına erişmek ve yönetmek için gerekli öğeleri” kapsıyor.

Daha önce de bildirdiğimiz üzere, Cardano Vakfı, projenin blok zincirindeki güvenlik açıklarını aramak için hacker destekli güvenlik firması HackerOne ile geçen yılın Eylül ayında etik bilgisayar korsanları için hata ödül programını başlatmıştı.

Bug bounty ödülleri, kuruluşların etik bilgisayar korsanlarını kendileriyle çalışmaya davet ederek, ürün ve hizmetlerini daha güvenli hale getirmeye yardımcı olmaları için teşvik edici bir programdır. 2018’de, kripto para ile ilgili bug bounty, bilgisayar korsanlarına yaklaşık 900.000 dolar kazandırdı. Yalnızca bu yıl, Ethereum layer-2 ölçekleme çözümündeki kritik bir güvenlik açığını düzelten bir güvenlik araştırmacısı 2 milyon dolarlık ödül aldı.

ADA fiyatı artış gösteriyor

Cardano‘nun fiyatı da ağıyla birlikte büyüyor. Kripto para ağındaki aylık işlemler de artmaya devam ederken, ADA’yı tutan adreslerin sayısı ocak ayında artmaya devam ederek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,53 milyona ulaştı.

Bu adresler şu anda 30 milyondan fazla işlem gerçekleştirirken, ağda dağıtılan akıllı sözleşmelerin sayısı bu yıl ilk kez 1.000’in üzerine çıktı.

Cardano geliştiricisi Input Output, popüler bir DeFi platformu SundaeSwap’ın piyasaya sürülmesiyle ağ yükü yüzde 90’ın üzerine çıktıktan sonra ağın blok boyutunu 72 KB’den 80 KB’ye yüzde 11 artırmayı önerdi. Cardano’nun ağ yükü, SundawSwap’ın piyasaya sürülmesinden sonra yüzde 90’ın üzerine çıkarken, üzerinde kilitlenen toplam değer yüzde 9,000’in üzerine çıktı.

(Visited 120 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 30,191.00 2.19%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,028.58 2.37%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.539519 2.16%
solana
Solana (SOL) $ 52.06 3.34%
xrp
XRP (XRP) $ 0.419337 1.26%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.05 0.93%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.086338 0.78%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.58%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000204 66.66%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 31.21 5.58%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.24 2.90%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.41 3.39%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 71.22 1.54%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.438122 1.37%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.66741 2.41%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.18 1.87%