Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaDeFi HaberleriABD’nin beklenen kripto düzenlemesi sızdırıldı: DAO, DeFi, stabilcoin ve borsaları zorlayacak!

ABD’nin beklenen kripto düzenlemesi sızdırıldı: DAO, DeFi, stabilcoin ve borsaları zorlayacak!

ABDnin beklenen kripto düzenlemesi sızdırıldı: DAO, DeFi, stabilcoin ve borsaları zorlayacak!

Kripto topluluğu, ABD’nin hazırlık yaptığı kripto düzenlemesi taslağının 600’den fazla sayfasının sızdırılmasının yankılarını anlamaya çalışıyor.

Kripto düzenlemesi taslağını sızdırdılar

Sızdırılan 600’den fazla sayfanın hazırlanmakta olan ABD kripto düzenlemesini kapsadığı söyleniyor. Belgeler @bot_slam twitter hesabı tarafından yayınlandı.

Dogecoin kurucusu Billy Markus dahil çeşitli kişiler görüşlerini sosyal medyada paylaştı. Markus’un Twitter’da paylaştığına göre tasarı, altcoinler, DeFi, DAO, stabilcoinler ve kripto borsaları için zorlayıcı olacak bir şekilde tasarlanmış. Bu konuda Billy, borsalara katı davranmanın endüstri üzerinde kalıcı bir etkisinin olacağı fikrinde.

Artık anonim proje yok

Başka bir açıdan bakılırsa, tasarı kripto kullanıcılarını korumaya çalışıyor görüntüsünde.

Öncelikle, DeFi platformları, kripto projeleri, borsalar ve DAO’lar gibi alanlarda faaliyet gösteren kripto varlıklarına kayıt zorunluluğu geliyor.

Yani bu, endüstride artık anonim geliştirilen tokenlerin olmayacağı anlamına geliyor. Nitekim, anonim projeler, dolandırıcılıkla sonuçlanan rug pull (kilim çekme) riskini artırıyor.

Borsa’lar, DAO’lar ve stabilcoinler kayıt olmadıkları takdirde vergilendirilecekler.

Bazı varlıklar da emtia olarak sınıflandırılıyor. Örneğin, bir token ile ilgili kar/gelir, temettü, öz sermaye veya borç söz konusuysa, artık dijital bir varlık olmaktan çıkıyor.

Diğer taraftan, yeni gereklilikler, yürütülmekte olan bazı projeleri yasaya uymayı neredeyse imkansız hale getirecek. Örneğin dijital varlık borsası tanımı AMM’leri de (otomatik piyasa yapıcısı) içerecek gibi görünüyor.

defi sektoru bir yildan fazla bir suredir kaniyor

İflas durumlarında, borsaların kullanıcıların varlıklarını geri ödemeleri gerekecek.

İlginizi çekebilir:  Binance davası sonrası borsadan ne kadar çıkış oldu

Öte yandan, tasarı uyum maliyetlerinde bir artış getirecektir. Her zaman olduğu gibi, işletmeler bu ekstra maliyetleri tüketiciye aktarma eğiliminde olacaklar, bu da kripto borsalarının platformlarındaki işlem ücretlerini artıracağı anlamına geliyor.

Ancak muhtemelen daha iyi listelemeler olacak ve kendi kullanıcılarına karşı trading yapamayacaklar.

Mevduat kurumları, stabilcoin basma serbestliğine sahip olacaklar.

Ayrıca bu ücretlerden vergi ödemek zorunda kalacaklar.

Billy’ye göre, kripto piyasası çöple dolu ve yüksek oranda dolandırıcılara sahip. Ona göre, alan düzenleme istiyor.

Henüz daha taslak 

Bu noktada kripto düzenlemesinin henüz taslak halinde olduğunu belirtmekte fayda var. Her zaman olduğu gibi, lobi grupları yasa tasarısı sürecine dahil olacaklar.

Tasarının ne zaman tartışmaya açılacağı veya kongre tarafından kabul edileceği ise henüz belli değil.

(Visited 201 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz