Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriABD’deki stabilcoin ve kriptolar hakkındaki oturum yapıldı! Temsilcilerin görüş ayrılıkları su yüzüne...

ABD’deki stabilcoin ve kriptolar hakkındaki oturum yapıldı! Temsilcilerin görüş ayrılıkları su yüzüne çıktı

ABD’deki stabilcoin ve kriptolar hakkındaki oturum yapıldı! Temsilcilerin görüş ayrılıkları su yüzüne çıktı

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde stabilcoin düzenlemesine ilişkin dün düzenlenen oturum, hem stabilcoinler hem de kripto hakkında farklı görüşler olduğunu ortaya koydu.

Temsilciler Meclisindeki oturum

Dijital Varlıklar ve Finansın Geleceği başlıklı oturum, Başkan’ın Çalışma Grubu’nun (PWG) 2021 sonundaki stabilcoinler hakkındaki raporunun ardından geldi. Rapor, kripto topluluğu tarafından, stabilcoinlerin riskleri konusunda “korku tacirliği” yaptığı öne sürülerek ağır bir şekilde eleştirilmişti.

Bu son oturum sırasında, konuşma yapan yapan tek yetkili olan Hazine Yurtiçi Finansman Müsteşarı Liang stabilcoin ihraççılarına daha çok gözetimin yanı sıra sektördeki kaldıracın risklerini ele alma ihtiyacının altını çizdi.

Riskleri uygun şekilde ele alan düzenleyici çerçevelerin mevcut olması çok önemlidir

2007-2008 mali krizinde yaşandığı gibi, kaldıraç finansal istikrarsızlığı hızlandırmada önemli bir rol oynuyor.

9A060EBC 4FAD 48A0 A8D9 342862F61E90
Liang

İlginizi çekebilir: ABD Hazine Müsteşarı: Stabilcoinler için acil düzenleme şart!


Temsilcilerdeki fikir aykırılıkları

Soru-cevap oturumu, Demokrat ve Cumhuriyetçi temsilciler arasındaki ayrılığı ortaya çıkardı. Demokratlar tüketicinin korunması ve stabilcoin düzenlemesi ile daha çok ilgilenirken, bazı Cumhuriyetçiler düzenlemelerin daha çok eyaletlere bırakılacağı bir yaklaşımı tercih ediyor.

Cumhuriyetçilerden Patrick McHenry, rapor üzerinde çalışılırken neden eyaletlerden hiçbirinin raporda belirtilmediğini sordu ve her şeyin Biden’ın istediği gibi tek bir federal düzenleme yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Bu arada, kripto karşıtı olarak tanınan Demokrat Temsilci Brad Sherman da şöyle konuştu:

Bize bu dijital sistemlerin faydalarına bakmamız söylendi, ancak bir fayda için sadece bir potansiyel veya umut olabilir.

Sektöre karşı son derece eleştirel yaklaşan Demokratlardan Al Green, Dogecoin gibi kriptoların kendileriyle ilgili bir fiat para olmadığı için “hiçbir şey” (nothing) olduğunu öne sürdü ve şöyle konuştu:

İnsanların ‘hiçbir şey’e yatırım yapmalarına izin veremeyiz.

Bu arada Demokratlardan Adam Scott, ‘stabilcoinlerin bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan Amerikalılara neler sunabileceğini’ sorduğunda, Müsteşar Liang, ‘stabilcoinlerin ödemeleri daha hızlı ve daha ucuz yaparak “finansal katılımı teşvik etme potansiyeli olduğuna inandığını’ söyledi.

Öte yandan, Kripto yanlısı olarak bilinen Kongre Üyesi Cumhuriyetçi Temsilci Tom Emmer, stabilcoinlerin “göz ardı edilemeyecek ekonomik faydaları olduğunu” söyledi. Halka açık blok zincirlerinin şeffaflığının, “birçok kişinin stabilcoinleri mevcut bankacılık sisteminden daha az riskli olarak gördüğü” anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Emmer ayrıca, Başkan’ın Çalışma Grubu’ndan gelen raporun, stabilcoinlerin risklerine aşırı derecede odaklanırken yeni teknolojinin sağladığı fırsatlara ise daha az yer verdiği için eleştirdi.

Müsteşar Liang, Hazine Bakanlığı ve ABD’deki diğer düzenleyicilerin derlediği stabilcoin raporunun, hükümetin düzenlemeye yönelik daha geniş çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’ın birkaç hafta içinde strateji hakkında daha fazla ayrıntı sunmasını bekliyorum.

(Visited 47 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,956.00 1.77%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,978.10 0.70%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.517603 0.75%
solana
Solana (SOL) $ 48.64 1.85%
xrp
XRP (XRP) $ 0.406489 0.11%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.95 1.19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.08402 0.95%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.44%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000187 17.91%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.68 3.12%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.05 0.84%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.56 1.29%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.01 1.27%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.405885 0.31%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.647786 0.88%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.78 1.53%