Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriABD Merkez Bankası (FED) beklenen raporu açıkladı

ABD Merkez Bankası (FED) beklenen raporu açıkladı

FED uzun zamandır beklenen ABD Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) raporunu yayınlarken, bir CBDC başlatma/ başlatmama taahhüdünde bulunmadı

Abd merkez bankası, cbdc, fed

ABD Merkez Bankası FED’in uzun süredir beklenen dijital para (CBDC) raporunu yayınlandı.

Dijital bir dolar taahhüdünde bulunmayan FED, konuya yaklaşırken mahremiyet, finansal istikrar ve dijital bir doların kullanımı ile ilgili sorular hakkında kamuoyundan geri bildirim bekliyor.

Başlıklar

FED, CBDC’yi tartışıyor

FED, ilk duyurusunda “potansiyel bir ABD Merkez Bankası dijital para biriminin veya CBDC’nin artılarını ve eksilerini incelediğini” açıkladı.

ABD Merkez Bankası kamuoyundan yorumları bekliyor. Bir CBDC’nin güvenli ve etkili ödeme sistemini iyileştirip iyileştiremeyeceği ve nasıl geliştirebileceği konusundaki tartışmanın ilk adımı olan belge herhangi bir politika fikrini desteklemiyor.

Siyasi gözlemciler ve Kongre üyeleri tarafından uzun zamandır beklenen açıklama, FED’in CBDC ile ilgili çalışmalarına önemli bir başlangıcı temsil ediyor. Ancak FED, gerçek bir dijital dolara yönelik herhangi bir kararın ABD Kongre’sinin yetkisinde  olduğunu belirtiyor.

FED açıklaması şu şekilde:

Tüketiciler ve kurumlar arası zun zamandır, bankalar, çevrimiçi işlemler veya ödeme uygulamaları aracılığıyla dijital olarak para tutuyor ve transfer ediyorlar.

Bu işlemlerde kullanılan para biçimleri, ticari bankalar gibi özel kuruluşların yükümlülükleridir.

Aksine, bir CBDC, Merkez Bankası (FED) yükümlülüğü olacaktır.

Bir CBDC ödeme sisteminin geliştirilmesi durumunda bireyler ve işletmeler için güvenli, dijital bir ödeme seçeneği sunabilir ve ülkeler arasında daha hızlı ödeme seçenekleriyle sonuçlanabilir, ancak bunun bir takım olumsuz tarafları da olabilir.

Makale, bir CBDC’nin parasal ve finansal istikrarı korumanın yanında mevcut ödeme araçlarını tamamlamasının nasıl temin edileceğini de içeriyor.

Diğer önemli konular arasında ABD vatandaşlarının mahremiyetinin nasıl korunacağı ve yasadışı finansmanla mücadele kabiliyetinin ne şekilde sağlanacağı bulunuyor.

Yazıda bunlar ve daha fazlası detaylı olarak tartışılmaktadır.

ABD Merkez Bankası kamuoyundan yanıt bekliyor

FED, kamuoyunun önümüzdeki 120 gün içinde yanıt vereceği beklentisiyle, yazıyla birlikte bir takım sorular da yayınladı.

İlginizi çekebilir:  Bitcoin düşmanı Peter Schiff NFT koleksiyonu çıkardı

FED başkanı Jerome Powell şöyle konuştu:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir merkez bankası dijital para biriminin olumlu ve olumsuz yönlerini incelerken halk, seçilmiş temsilciler ve geniş bir yelpazeyle etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz.

Makalenin tamamına buradan ulaşılabilir.

İlginizi çekebilir: AKP’li Elitaş, Binance Türkiye yetkililieriyle görüştü

(Visited 982 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel