Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaPiyasa HaberleriABD Hazine Bakanı temerrüde düşme uyarısını yineledi

ABD Hazine Bakanı temerrüde düşme uyarısını yineledi

ABD Hazine Bakanı temerrüde düşme uyarısını yineledi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, teşkilatının Haziran başına kadar kamunun borçlarını ödeyemeyeceğini söyledi.

Yellen, 22 Mayıs’ta yayınladığı mektupta on gün gibi kısa bir dönem içinde borcun temerrüde düşeceğine dair bir uyarıda bulundu.

ABD Hazine Bakanı, Kongre’ye yazdığı bir mektupta şöyle yazdı:

Kongre potansiyel olarak 1 Haziran’a kadar borç limitini yükseltmek veya askıya almak için harekete geçmezse, Hazine artık hükümetin yükümlülüklerinin tamamını yerine getiremeyecektir.

Yellen, daha öncesinde Amerikan Hazine’sinin devlet tahvillerini ödememe olasılığı için net bir tarih vermenin imkansız olduğunu söylemiş olduğunu vurguladı.

Bakan “temerrüt” kelimesini telaffuz etmemiş de olsa, hükümetin borç yükümlülüklerini yerine getirmemesi temerrüt olarak kabul ediliyor.

ABD borç tavanı müzakerelerine çözüm gerekiyor

Janet Yellen, Kongre’yi borç limiti sorununu çözmek için harekete geçmeye çağırdı. Şu Kongre liderleri, kısmen büyük kripto yatırımcıları için geçerli olan vergi boşluklarının ortadan kaldırılmasını destekleyen Biden yönetimi ile borç tavanını yükseltebilecek ve temerrüde düşmeyi önleyebilecek bazı harcama kesintilerini müzakere etmeye çalışıyorlar.

Yellen, son dakika çözümünün tüketiciler, iş dünyası ve hükümet düzeylerinde ekonomiye zarar verebileceğini belirterek, söz konusu müzakerelere dolaylı olarak atıf yaptı.

Diğer taraftan, bir kısım kripto yatırımcısı ise, ekonomideki bir gerilemenin kriptoya ilgiyi artırabileceğinden, ABD’nin temerrüde düşme olasılığı konusunda iyimserler.

(Visited 42 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel