Ana SayfaPiyasa HaberleriABD, First Republic Bank'ı kurtarmak için "Acil Müzakereleri" koordine ediyor

ABD, First Republic Bank’ı kurtarmak için “Acil Müzakereleri” koordine ediyor

abd-first-republic-banki-kurtarmak-icin-acil-muzakereleri-koordine-ediyor
Cover image via Bloomberg.com

8 Mart’ta başlayan bölgesel bankacılık kriziyle gündemde olan First Republic Bank’ın kurtarılması için özel sektör çabalarından bir sonuç alınmadığı için, ABD’li yetkililerin acil görüşmelere öncülük ettiği bildirildi.

Reuters’in bugünkü bir haberinde, konuyla ilgili kaynakların şöyle konuştukları belirtiliyor:

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Hazine Bakanlığı ve FED, sorunlu banka için bir cankurtaran halatı oluşturmak üzere son günlerde finans şirketleriyle toplantılar düzenleyen devlet kurumları arasında yer alıyor.

Daha öncesinde, FDIC’nin First Republic Bank’a el koyması bekleniyordu. Fox News’den Charles Gasparino geçtiğimiz günlerde First Republic ile çalışan bankacıların, sorunlu banka için, devletin tasfiyesini beklediklerini söylemişti. Böyle bir çözüm tercihi, özel sektör seçeneklerinin tükenmesinden sonra gelecek. Her iki durumda da, varlık satışları ve bir alıcı bulma söz konusu. Bunun yanısıra Gasparino, büyük bankalardaki yetkililerin kamunun geçen hafta FRC’yi devralmaya “hazır” olduğuna inandıklarını da söyledi.

Reuters’e konuşan iki kaynak, ABD’li yetkililerin olası bir özel sektör anlaşmasını, First Republic’in FDIC kayyumluğuna geçmesine “tercih” ettiklerini söylediler.

Varlıkların satışından, “kötü banka” yaratılmasına kadar çok sayıda seçenek masaya yatırılmış durumda. Ancak kaynaklar, bu noktada herhangi bir kararın verilmediğini ve kesinleşen bir anlaşmanın olmadığını ifade ediyorlar.

ABD bankalarının çabaları bir sonuç getirmedi

Wall Street bankaları, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın başarısızlığına yol açan bölgesel bankacılık krizini durdurmak için 16 Mart’ta ülkenin en büyük 11 kredi kuruluşunun 30 milyar dolar yatırmasından bu yana, hâla banka için bir çözüm bulmaya çalışıyorlar.

Müzakereler, bankanın Pazartesi günü ilk çeyrekte 100 milyar dolardan fazla mevduat çıkışı olduğunu açıklamasının ardından, bu hafta ayrı bir aciliyet kazandı. Banka, mevduatlarının istikrara kavuştuğunu öne sürse de, geri çekilen mevduatları fonlarla değiştirmek zorunda kaldığı için zarar ettiğini bildirmişti.

First Republic Bank’ın hisse fiyatı dün yüzde 8,79 yükseldi. Ancak, 6,19 dolar seviyesindeki hisse hâla Kasım 2022 zirvesi olan 222,8 dolardan önemli oranda düşük bir seviyede bulunuyor.

(Visited 18 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz