Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriABD ekonomisi teknik olarak resesyonda

ABD ekonomisi teknik olarak resesyonda

ABD ekonomisi teknik olarak resesyonda

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde -0,9 daraldığının açıklanmasıyla, üst üste iki çeyrek daralma kaydeden ABD ekonomisi, teknik olarak resesyona girmiş oldu.

İkinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verileri

ABD Ekonomik Analiz Bürosu bugün gayrisafi yurtiçi hasıla büyüme verisini yüzde -0.9 olarak açıkladı. Beklenti yüzde 0.5 idi.

Veri, piyasalara volatilite getirebilecek olması açısından büyük önem taşıyor. Ancak önceki büyüme verisinin de yüzde -1,6 olmasından dolayı, arka arkaya açıklanan negatif rakamlar ABD’nin teknik olarak resesyona girdiğini gösteriyor.

Bu açıklamayla birlikte Bitcoin fiyatı 23 bin doların biraz üzerindeyken, açıklamanın gelmesiyle birlikte anlık olarak 24,509.00 USD seviyesinde işlem görüyor.

FED, ise dün faiz oranlarını 75 baz puan artırdığını duyurmuştu.

Yılın ikinci çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları yüzde 1 yükseldi. Tahminlerse, yüzde 1,8’den yüzde 1,2’ye gerilemesi şeklindeydi.
Verinin ardından, FED’in agresif faiz artışlarına gitmeyeceği beklentisiyle, ABD 2 yıllık tahvil getirisi bir anda 11 baz puanın üzerinde düştü. Hisse senedi vadelileri kayıplarını devam ettirirken, ABD doları günlük kazançlarını sildi.Ayrıntılar, devlet ile yatırım harcamalarında ve konut yatırımlarında düşüş olduğunu ortaya koydu.Veri, yüksek enflasyonun alım gücünü nasıl azalttığını ve sıkı para politikasının konut gibi faiz oranlarına hassasiyet gösteren sektörleri nasıl zayıflattığını gösteriyor. Rakamların, gündemde olan resesyon tartışmalarını daha da alevlendirmesi  bekleniyor.Powell, FED

ABD’ye göre resesyon yok!

ABD ekonomisi her ne kadar iki çeyrek üst üste daralmış da olsa, resmi olarak durum resesyon olarak kabul edilmiyor. National Bureau of Economic Research (NBER) “iki çeyrek üst üste daralma resesyondur” şeklindeki genel kabul gören tanımlamayı “basitleştirilmiş ve yanıltıcı” olarak değerlendiriyor. Ülke’de resesyon ilanı resmi olarak sadece NBER tarafından yapılabiliyor.

FED Başkanı Jerome Powell dünkü toplantısında, ülkede resesyon olduğuna inanmadığını söylemişti.

Talep hala güçlü ve ekonomi bu yıl büyümeye devam etme yolunda.

ABD’de son dönemde gelen resesyon analizleri senenin ikinci yarısı için ılımlı bir durgunluğa işaret ediyor.

FED yetkilileriyse, bir resesyondan kaçınmanın hâla mümkün olduğunu ve yumuşak bir iniş sağlanabileceğini savunuyorlar. Powell da daha önceden, fiyat istikrarını sağlamaktaki başarısızlığın, ekonomiyi resesyona sokmaktan “daha büyük bir hata” olacağını söylemişti.

Öte yandan, IMF, ABD ekonomisi için büyüme tahminini, 2022 için, yüzde 3,7’den 2,3’e çekmişti.

(Visited 235 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,515.57 6.14%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,889.58 11.37%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.537015 4.83%
solana
Solana (SOL) $ 44.01 10.47%
xrp
XRP (XRP) $ 0.38131 4.66%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.37 7.51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.07169 4.66%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.98%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.54 4.82%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 9.02 7.52%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.17 8.16%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.82 5.29%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.366342 6.50%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.937201 5.26%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.89 10.47%