Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriBeyaz Saray’ın dijital varlıklara ilişkin “Yürütme Emri” yayınlandı! İşte Türkçe metni ve...

Beyaz Saray’ın dijital varlıklara ilişkin “Yürütme Emri” yayınlandı! İşte Türkçe metni ve anlattıkları

Dijital varlıklar konusunda yumuşak tonlu ve kısmen tölerans ihtiva eden bir kararname

Beyaz Saray’ın dijital varlıklara ilişkin “Yürütme Emri” yayınlandı! İşte Türkçe metni ve anlattıkları

ABD Başkanı Biden’ın uzun süredir beklenen yürütme emri Beyaz Saray web sitesinde yayınlandı.

Yürütme Emri’nin söyledikleri

Yürütme emri genel olarak, dijital varlıklardaki yükselişin, küresel finansal sistemde ve teknolojide ABD liderliğini güçlendirmek için bir fırsat yaratmasının yanında, tüketicinin korunması, finansal istikrar, ulusal güvenlik ve iklim riski için de önemli etkileri bulunduğunu belirterek, ilgili devlet kurumlara görevleri konusunda ana hatları gösteriyor.

Bu bağlamda aşağıdaki hususların öne çıktığı görülüyor:

  • Büyüyen dijital varlıklar konusunda genel amaç ABD’nin dijital varlıklarla ilgili teknolojide, küresel finansal sistemde ve uluslararası yönetişiminde küresel liderliğinin sağlanması,
  • Tüketici, yatırımcı ve işletmelerin sistemik risklere karşı güvenliğinin gözetimi ve korunması,
  • Düzenlemelerle ABD ve küresel finansal istikrarın korunması için sistemik risklerin azaltılması,
  • Yasa dışı kullanıma yönelik yasa dışı finans ve ulusal güvenlik risklerinin azaltılması için, gerek ABD devlet kurumları gerekse müttefikleriyle birlikte ulusal-uluslararası çapta mevzuatsal ve organizasyonel çalışmalar yapılması,
  • ABD’nin rekabet gücü ve liderliğinin dijital varlık teknolojilerinden yararlanmaya yönlendirilmesi,
  • Güvenli ve uygun maliyetli finansal hizmetlere eşit erişimin teşvik edilmesi,
  • Dijital varlık sistemlerinin, mahremiyet, güvenlik ve yasadışı sömürüyle mücadeleye ve olumsuz iklim etkilerinin azaltılmasına öncelik verilerek teknolojik gelişmelerin desteklenmesi,
  • Potansiyel bir ABD CBDC’sinin araştırılması ve geliştirilmesine aciliyet verilmesi.

baskan biden fincenin onerdigi kripto cuzdan duzenlemelerini dondurdu 6021265274f31
Metnin incelenmesi neticesinde, ABD yönetiminin dijital varlıkların piyasa büyüklüğü ve hitap ettiği muazzam kitleyi göz önünde tuttuğu ve ABD’nin küresel liderliği, serbest rekabet, inovasyon, özgürlük ve eşitlik prensiplerini gözeterek ele aldığı gözüküyor.

Diğer taraftan Beyaz Saray, bu yeni finansal sistemi, ekonomik, sosyal, çevresel ve hukuki yönden, ilgili tüm devlet kurumları tarafından araştırılarak gözetim ve denetim altına almaya çalıştığı aşikar.

Bugün yayınlanan yürütme emrinin Türkçe metni


Kripto paralar dahil dijital varlıklar, son yıllarda patlayıcı bir büyüme gördü ve geçen Kasım ayında 3 trilyon dolarlık piyasa sınırını aştı.

Anketler, yetişkin Amerikalıların yüzde 16’sının – 40 milyon kişi – kripto paralara yatırım yaptığını, ticaretini yaptığını veya kullandığını gösteriyor.  100’den fazla ülke, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC’ler) araştırıyor veya pilot uygulama yapıyorlar.

Dijital varlıklardaki artış, küresel finansal sistemde ve teknolojide Amerikan liderliğini güçlendirmek için bir fırsat yaratıyor, fakat tüketicinin korunması, finansal istikrar, ulusal güvenlik ve iklim riski için de önemli etkileri bulunuyor.

ABD, tüketiciler, işletmeler, daha geniş finansal sistem ve iklim için riskleri azaltırken inovasyonu destekleyerek hızla büyüyen bu alanda teknolojik liderliğini sürdürmelidir.

Ayrıca, demokratik değerler ve ABD’nin global rekabet gücü ile tutarlı olarak dijital varlıkların uluslararası katılımı ve küresel yönetişiminde lider bir rol oynamalıdır.

Bu nedenle bugün Başkan, riskleri ele almaya ve dijital varlıkların potansiyel faydalarından ve altında yatan teknolojiden yararlanmaya yönelik ilk, tüm hükümet yaklaşımını özetleyen bir Yürütme Emri imzalayacak. Emir, dijital varlıklar için 6 temel öncelik çerçevesinde ulusal bir politika ortaya koyuyor: tüketici ve yatırımcının korunması;  finansal istikrar;  yasadışı finansman;  ABD’nin küresel finansal sistemdeki liderliği ve ekonomik rekabet gücü;  finansal katılım;  ve sorumlu inovasyon.

ABD kongresi, kripto para madenciliği

Özellikle, Yürütme Emri aşağıdakiler için önlemler talep etmektedir:

Hazine Bakanlığını ve diğer ortaklarını, sektörün etkilerini ve tüketiciler, yatırımcılar, işletmeler ve adil ekonomik büyüme için finansal piyasalardaki değişiklikleri ele almak için politika önerilerini değerlendirmeye ve geliştirmeye yönlendirerek ABD Tüketicilerini, Yatırımcılarını ve İşletmelerini koruyun. Emir ayrıca, düzenleyicileri dijital varlıkların oluşturduğu sistemik finansal risklere karşı yeterli gözetim ve koruma sağlamaya teşvik eder.

Finansal İstikrar Gözetim Konseyini dijital varlıkların oluşturduğu ekonomi çapında (sistemik) finansal riskleri belirleyip, azaltmaya ve düzenleyici boşlukları ele almak için uygun politika önerileri geliştirmeye teşvik ederek ABD ve Küresel Finansal İstikrarı koruyun ve Sistemik Riski Azaltın.

Bu riskleri azaltmak için ilgili Devlet kurumları arasında benzeri görülmemiş bir eşgüdümlü eylem odağını yönlendirerek Dijital Varlıkların Yasa Dışı Kullanımından Kaynaklanan Yasadışı Finans ve Ulusal Güvenlik Risklerini azaltın.  Ayrıca ajansları, uluslararası çerçevelerin, yeteneklerin ve ortaklıkların uyumlu ve risklere duyarlı olmasını sağlamak için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya yönlendirir.

Ticaret Bakanlığı’nı ABD Hükümeti genelinde ABD’nin rekabet gücünü ve liderliğini dijital varlık teknolojilerinden yararlanmaya yönlendirmek için bir çerçeve oluşturmaya yönlendirerek, Küresel Finansal Sistemde ABD Liderliğini Güçlendirmek için Teknoloji ve Ekonomik Rekabet Edebilirlikte ABD Liderliğini teşvik edin.  Bu çerçeve, ajanslar için bir temel görevi görecek ve bunu bir öncelik olarak politikalarına, araştırma ve geliştirmelerine ve dijital varlıklara yönelik operasyonel yaklaşımlarına entegre edecek.

Farklı etki riskleri de dahil olmak üzere dijital varlık inovasyonuna yaklaşımımızı bilgilendirmesi gereken bir ABD ulusal çıkarı olarak güvenli, uygun maliyetli ve erişilebilir finansal hizmetlere yönelik kritik ihtiyacı teyit ederek Güvenli ve Uygun Fiyatlı Finansal Hizmetlere Eşit Erişimi teşvik edin.  Bu tür güvenli erişim, özellikle uzun süredir finansal hizmetlere yetersiz erişime sahip olan topluluklar için önemlidir.  İlgili tüm kurumlarla birlikte çalışan Hazine Sekreteri, ekonomik büyüme, finansal büyüme ve içerme, ulusal güvenlik ve teknolojik yeniliğin bunu ne ölçüde etkileyebileceği üzerindeki etkileri içerecek şekilde para ve ödeme sistemlerinin geleceği hakkında bir rapor hazırlayacaktır.

ABD Hükümetini dijital varlık sistemlerinin sorumlu bir şekilde geliştirilmesi, tasarlanması ve uygulanmasında teknolojik ilerlemeleri incelemek ve desteklemek için somut adımlar atmaya yönlendirerek, mahremiyet, güvenlik ve yasadışı sömürüyle mücadeleye öncelik vererek Teknolojik Gelişmeleri Destekleyin ve Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişimini ve Kullanımını Sağlayın,  ve olumsuz iklim etkilerinin azaltılması.

BIS, CBDC'ler Hakkında Açıklama Yaptı

Potansiyel bir Birleşik Devletler CBDC’sinin araştırılması ve geliştirilmesine aciliyet koyarak, ihraç edilmesinin ulusal çıkar açısından kabul edilmesi durumunda, bir ABD Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) keşfedin. Emir, ABD Hükümetini, potansiyel bir ABD CBDC’si için teknolojik altyapı ve kapasite ihtiyaçlarını Amerikalıların çıkarlarını koruyacak şekilde değerlendirmeye yönlendirir.  Emir ayrıca, FED’i çalışmalarını desteklemek için daha geniş ABD Hükümeti eylemi için bir planın geliştirilmesi de dahil olmak üzere bir ABD CBDC için araştırma, geliştirme ve değerlendirme çabalarını sürdürmeye teşvik eder.  Bu çaba, ABD’nin çok ülkeli deneylere katılımına öncelik verir ve ABD’nin öncelikleri ve demokratik değerleriyle tutarlı olan CBDC gelişimini teşvik etmek için uluslararası alanda ABD liderliğini sağlar.

İdare, ulusal güvenlik risklerine yanıt veren uyumlu uluslararası yetenekler geliştirmek için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla dijital varlıklarda teknolojik gelişmeleri incelemek ve desteklemek için özel sektörle birlikte risklere karşı koruma sağlayan ve sorumlu inovasyona rehberlik eden politikalar oluşturmak için kurumlar arasında ve Kongre ile birlikte çalışmaya devam edecektir.

(Visited 153 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,651.00 1.03%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,955.75 0.31%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.51501 0.46%
solana
Solana (SOL) $ 48.41 1.03%
xrp
XRP (XRP) $ 0.405488 0.07%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.97 0.27%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.083832 1.05%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.03%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000183 14.94%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.39 3.87%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.01 0.49%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.51 2.04%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.39 2.31%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.405855 0.25%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.648159 0.99%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.74 0.43%