Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriAB kripto varlıklar oylamasına hazırlarken, “İş Kanıtı” ürünlerinin sınırlandırılması masada

AB kripto varlıklar oylamasına hazırlarken, “İş Kanıtı” ürünlerinin sınırlandırılması masada

Bitcoin gibi iş kanıtı kriptoları daha çevre dostu hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına geçmeye zorlayan bir hüküm, Pazartesi oylanacak taslakta yer alıyor.

AB kripto varlıklar oylamasına hazırlarken, “İş Kanıtı” ürünlerinin sınırlandırılması masada

Avrupa Birliği‘nin (AB), “Kripto Varlıklarda Piyasalar yasa taslağı” (MiCA – The Markets in Crypto-Assets) hala iş kanıtı kriptoların kullanımını sınırlayabilecek bir hüküm içeriyor.

İş kanıtı (Proof-of-work)

Proof-of-work, Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraların altında yatan enerji yoğun konsensüs mekanizmasıdır. Hesaplama süreci, enerji endişeleri nedeniyle AB’deki parlamenterlerinin yoğun bir incelemesi altında.

MiCA taslağının önceki bir versiyonu, 2025’ten itibaren çevresel olarak sürdürülemez konsensüs mekanizmalarına dayanan kriptoların yasaklanmasını içeren bir hüküm içeriyordu. Ancak bu hüküm kripto dünyasının tepkilerinin ardından rafa kaldırılmıştı.

MiCA çerçevesinden sorumlu AB parlamenter Dr. Stefan Berger, o sırada  paragrafın kaldırıldığını, fakat henüz nihai bir karar verilmediğini söylemişti.

CoinDesk’e göre yeni taslağın bir versiyonu, orijinalinden önemli ölçüde azaltılmış olsa da benzer bir hükmü ihtiva ediyor.

Kripto varlıklarının, yayınlanmadan, teklif edilmeden veya ticarete kabul edilmeden önce kullanılan konsensüs mekanizmalarına göre minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına tabi olacağını söylüyor.

“İş kanıtı” konsensüs mekanizması küçük ölçekteyse, sürdürülebilirlik standartlarını karşılama zorunluluğundan muaf fakat, “küçük ölçekli”nin tanımı henüz belirlenmemiş.

Çerçeve ayrıca, önceden kullanımda olan enerji yoğun kriptoların, bu tür gereksinimlere uyumu sağlamak için aşamalı bir dağıtım planı oluşturması ve sürdürmesi gerektiğini söylüyor.

Tasarının dili daha yumuşayacak fakat, daha güçlü versiyonun parlamenterler arasında çok fazla desteğe sahip olduğuna da inanılıyor.

Ethereum (ETH) Rallisi Bitti mi ? İşte Kilit Seviyeler !

Ethereum’u “iş kanıtı”ndan daha az enerji harcayan “hisse kanıtı” adı verilen bir konsensüs mekanizmasına taşıma planları bulunsa da, işlem hacmine göre en büyük kripto Bitcoin‘in Proof-of-work’ten nasıl vazgeçebileceği belirsiz.

Son zamanlarda BTC madenciliğinde yenilenebilir enerji kullanmak için büyük bir baskı olsa da, endüstri hala geleneksel enerji kaynaklarına çok bağımlı. Bu nedenle lider kripto para, bahsi geçen baskılara karşı potansiyel olarak savunmasız bir halde.

AB parlamentosu son MiCA taslağını 14 Mart günü oylamaya hazırlanıyor.

(Visited 64 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,856.00 2.42%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,971.37 1.51%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.516922 1.46%
solana
Solana (SOL) $ 48.70 0.33%
xrp
XRP (XRP) $ 0.406309 1.06%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.94 0.49%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.083951 1.96%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.51%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000186 20.58%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.72 1.62%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.06 0.47%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.56 2.74%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.87 0.60%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.407028 1.23%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.646327 1.50%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.77 0.61%