Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriAB, kripto para transferleri için yeni düzenlemeleri onayladı!

AB, kripto para transferleri için yeni düzenlemeleri onayladı!

AB, kripto para transferleri için yeni düzenlemeleri onayladı!

Avrupalı kurumlar, kripto şirketlerinin yasa dışı faaliyetlerinin yanı sıra kara para aklamayı (AML) önleyecek bir dizi düzenleme üzerinde geçici uzlaşmaya vardı.

İlerleme ise AB’nin kripto para piyasasını kapsamlı bir şekilde düzenlemeye çalışmasıyla birlikte geldi.

 

Kara para aklama önlemlerinde anlaşıldı

AB’nin karar alma sürecindeki kilit katılımcıları temsil eden müzakereciler, kripto endüstrisindeki kara para aklamayla mücadele (AML) kuralları konusunda bir anlaşmaya vardı.

Bu anlaşmayla birlikte gelecekte, Avrupa Fon Transferi Düzenlemesi (ToFR), kripto para işlemlerini de kapsayacak.

Düzenlemeler henüz kesinleşmedi ve ilgili kurumlar tarafından onaylanmadı. Ancak geçici anlaşma sektör için yaklaşmakta olan bir sıkılaşmaya işaret ediyor.

Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kripto firmalarının kara para aklama çabalarında finansal yetkililere yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Harici cüzdanlar da dahil olacak

AB organları ayrıca kuralların ‘harici’ kripto cüzdanlarını da kapsayacağını belirtti. Bu, kripto servis sağlayıcıları ile fiat değeri olarak 1.000 euroyu (yaklaşık 1.040 dolar) aşan işlemler için geçerli olacak.

Teklifler, kripto endüstrisi tarafından coşkuyla karşılanmadı. Nisan ortasında 27 AB üyesi devletin maliye bakanlarına gönderilen bildiride, kriptolarla çalışan işletmelerdeki  düzenlemelerin, FATF tarafından kabul edilen standartların ötesine geçmemesini sağlamaya çağırdı.

Öte yandan bugün, Avrupa Birliği, AB genelinde dijital varlıklarla ilgili faaliyetleri düzenlemek için tasarlanmış geniş bir çerçeve üzerinde anlaşma istediğini duyurdu.

Avrupa Parlamentosu üyeleri ve AB temsilcilerinin, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasama teklifi üzerindeki konumlarını uyumlu hale getirmeleri gerekiyor.

Dijital varlık şirketlerinin Avrupa Birliği’nde faaliyet gösterebilmeleri için bir MiCA lisansı almak adına bundan sonra tam 18 ay süresi olacak.

(Visited 190 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Coinbase yol haritasına ekledi; MAGIC yüzde 60 yaptı!

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel