Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaGenel2023'te kripto para yatırımı: Mantıklı mı, saçma mı?

2023’te kripto para yatırımı: Mantıklı mı, saçma mı?

2023te kripto para yatırımı Mantıklı mı saçma mı

Tasarruflarını büyütmenin yollarını arayanlar, kripto para yatırımını düşünüyor veya düşünmüş olabilirler.

Ancak, kriptoyu sarsan son skandallarla birlikte, bu tür bir teknolojiye yatırım yapmak kararı, genel duyarlılıklara ve piyasa bilgilerine bağlı olabilir.

Kripto para yatırımında yoğun bir şekilde düşünülmesi ve çalışılması gereken bir çok faktörler var.

Kripto para yatırımında dikkat edilmesi gereken faktörler

Öncelikle, kripto para birimleri dijital evrende hala yeni fenomenler olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla hızlı gelişen bir varlık olması nedeniyle yüksek yatırım getirileri mümkün. Doğal olarak tam tersi de mümkün.

Yatırımcılar, kripto paraların risklerden muaf olmadıklarını  (yani türlü dolandırıcılıklar, piyasa dalgalanmaları vb.) farkında olmalıdırlar. Bu tür varlıklarda çok şeyler olabilir. Yatırımcılar bir sabah uyanırlar ve en sevdikleri tokenin fiyatı uçar; ancak ertesi gün birden her şeyin gittiğini görebilirler.

Yatırım söz konusu olduğunda kayıp riskini azaltmak için her zaman, tek bir büyük satın alma yerine, birden çok küçük satın almak önerilir.

Kripto para yatırımında en büyük sermaye bilgidir. Haberleri takip etmek, uzmanların söylediklerini dinlemek, sosyal medya tartışmalarına katılmak, daha çok bilgi demektir.

Ayrıca, bir yatırımcı, diğer geleneksel yatırımlarla (hisse senetleri veya endeks fonlar vb.) ilgilenirken daha fazla seçeneğe ve olası yatırım getirilerine sahip olmak için birden fazla kripto para birimine (ör. BTC, ETH, DOT vb.) yatırım yapmaya açık olmalıdır.

Kazanmanın bir başka yolu da, erken alıcılar için sunulan avantajlardan yararlanma şansı olduğundan, kripto paraların ön satışlarına iştirak etmek değerlendirilebilir.

Yukarıda belirtilen faktörlerin yanı sıra, bir yatırımcının dünyada olup bitenleri her zaman takip etmesi gerekir. Güncel olay ve haberleri takip etmek, kripto para yatırımı konusunda karar verirken oldukça önemlidir. 

Örneğin devam eden Rusya-Ukrayna savaşı süresince uluslararası politikadaki hamleler, dünya çapındaki enflasyonun önemli ölçüde artmasına neden olarak, Bitcoin dahil birçok varlığın fiyatlarını da etkiledi.

Enflasyonla mücadele etmekte olan, başta FED olmak üzere dünyadaki merkez bankalarının faiz artırımları ve küresel borç verenlerin eylemleri, hisse senedi piyasaları ve dijital para fiyatları üzerinde uzunca bir süredir baskı oluşturuyor.

Örneğin 2023’te kripto para yatırımında, devasa kripto şirketlerinin iflaslarının bulaşma etkisi, çeşitli düzenleyici baskılar ve madenci iflasları gibi diğer bir çok faktör de dikkate alınmalıdır.

Bitcoin'de Makro Düşüş Öngören Analist: Şimdi 'Hodl' Zamanı

Yatırım mı, trading mi?

Diğer taraftan, Bitcoin özelinde bir konuya da açıklık getirmek gerekiyor. Endüstride bugüne kadarki en büyük sloganlar, Bitcoin’in enflasyona karşı bir hedge enstrümanı olduğu ve “HODL” yapanın daima kazanacağı şeklindeydi. Son kripto kışında bunun aslında böyle olmadığı görüldü; en azından kısa ve orta vadede öyle.

Nitekim, dünyadaki likidite çeşitli varlıklar arasında dolaşıyor. Makro ekonomik görünüme göre sermaye, kriptolar gibi riskli görülen varlıklardan uzaklaşabiliyor veya bazen hücum da edebiliyor. Bu nedenle uzun vadeli yatırımdan ziyade, temel ve teknik analiz destekli kısa vadeli vadeli trading, kripto sektöründe bu dönemde daha uygun gözüküyor.

Bu arada, kripto para yatırımı konusunda bir karar verilmişse, mevcut düşük fiyatlar nedeniyle, bu dönem zamanlama için kötü gözükmüyor. Şimdilerde, kripto piyasası, tasfiye fiyatlarına benzer bir durumda olup, bir kısım yüksek kaliteli varlıkları şimdiden değerlendirilebilir.

Yine de, yatırım konusunda herhangi bir seçim yapmadan önce, potansiyel riskleri tam olarak kavramak önemli.

Peki, bu sene için kripto para yatırımı akıllıca bir hareket olur mu? Malesef, buna verilebilecek kesin bir “evet” veya “hayır” yanıtı yok. Günün sonunda, her şey kişinin arzusuna ve yargısına bağlıdır.

Sonuç olarak, bilgelerin dediği gibi, denemeden asla bilemezsiniz.

(Visited 119 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz