Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaAltcoin Haberleri2022 neden Polkadot ekosistemi için büyük bir yıl olabilir?

2022 neden Polkadot ekosistemi için büyük bir yıl olabilir?

Kusama parachain müzayedelerinin başarısı, Polkadot'un ana ağının kullanıma sunulması için bir yol açtı ve birçok açık artırma kazanan proje - sadece Acala'nın DeFi hub Kurara'sı değil – Polkadot'ta da başlama planlarını açıkladı.

polkadot, kusama

 

Polkadot’un devam eden parachain rollout‘ları, başlangıçta Rokoko ve Canary Kusama gibi test ağlarında gerçekleştirilen titiz testler, optimizasyon ve denetimlerin ardından çok zincirli parçalanmış mimarisi için son lansman aşamasını temsil ediyor.

Polkadot parachainlerinin harekete geçtiğine dair ilk gösterge Eylül ayında Gavin Wood’un “teknolojik olarak fırlatılmaya hazır” olduklarını ima etmesiyle geldi. Tabii ki, bunu Ekim ayında Polkadot Konseyi’nin ağın ilk parachain slot müzayedelerini açması ve daha sonra on-chain yönetişim tarafından onaylanması ve DOT’ın lansmanlara kadar satın alma baskısı yaratması için bir hareket izledi .

Müzayedeler gruplara ayrılıyor ve ilk beş parti 11 Kasım’dan itibaren haftalık olarak devam ediyor. Kazanan projeler daha sonra 20 Ekim 2023’e kadar olan lease dönemi için 17 Aralık’ta devreye alınacak.

Parachain’in anatomisi

Parachain’ler, Polkadot’un Relay Chain’e bir seferde 96 haftaya kadar, yenileme seçeneğiyle sabitlenmiş özel blok zincirlerdir. Her slot, başarılı projelerle lease (kiralama) süresi boyunca DOT’ta bir bağ kilitleyen bir zincir üstü mum müzayede mekanizması tarafından atanır .

Parachain ekipleri, açık artırma tekliflerini bir community crowdloan (topluluk kitle kredisi) kampanyası yardımıyla finanse edebilir, bu da DOT sahiplerinin katkılarını kabul etmelerini ve projenin fikrine yönelik talebi göstermelerini sağlar. Crowdloan katılımcıları, kiralama sonunda DOT’larını geri alırlar ve parachain ekipleri onları projelerinin yerel tokeni ile ödüllendirmeyi seçebilir.

Müzayedeler ve Crowdloan’lar, ilk coin (ICO), borsa (IEO) veya DEX (IDO) tekliflerinden önemli ölçüde farklıdır, çünkü sahipleri, projenin tokenleri karşılığında DOT’larının kontrolünü devretmek zorunda kalmazlar. Aslında, projeler bir açık artırma teklifini kaybederse DOT aslında döndürülür; bu arada slot sahipleri, leaseleri sona erdiğinde destekçilerine geri ödeme yapar.

Ve bir başka önemli fark daha var: proje ekipleri DOT’ı kendi takdirlerine göre kullanamaz veya piyasada satamaz. Bunun yerine, kıt ağ slotlarına, ücret oluşturma fırsatlarına ve parachain token lansmanlarına erişimden yararlanırlar.

Önümüzdeki yıl için Polkadot’a etkileri

Acala, 81.000’den fazla kullanıcıdan oluşan bir topluluktan 32.5 milyon DOT (o zamanlar yaklaşık 1.27 milyar dolar değerindeydi) bir tahvil toplayarak ilk Polkadot parachain slot’unu güvence altına aldı .

Açılış parachain müzayedesinin başarısı, seçtikleri girişimlere DOT sözü vermek için bir araya gelen Polkadot topluluğunun gücünü ve kudretini açıkça gösteriyor. Acala’ya kaybeden Moonbeam, şu anda ikinci slot için 35.8 milyon DOT güvencesiyle diğerlerinin en iyisi.

Kilitlenen token sayısı, diğer tekliflerin daha spekülatif yapısına kıyasla, projelerin başarısına kaç katılımcının yatırım yaptığını vurgular. Bu, 96 haftalık katı lease süresi nedeniyle başvurularını hızlı bir şekilde teslim etmesi gereken projelerin daha fazla hesap verebilirliğine yol açmalıdır.

Katılımcılar ve projeler arasındaki bu daha sağlıklı teşvik dengesi, şimdiye kadar Kraken ve Binance gibi borsalar aracılığıyla daha fazla katkıda bulunan 205.000’den fazla katılımcının katıldığını gördü.

Eğilimin devam ettiğini varsayarsak, 4 ila 4,5 milyar dolar arasında bir yerde bulunan ilk açık artırma partisinin sonunda, potansiyel satış baskısını ve piyasada dolaşımdaki arzı azaltarak yaklaşık iki yıl boyunca DOT’un kilitlenmesi muhtemeldir.

Bu, yalnızca o dönem boyunca Polkadot ve DOT’a olan inancı göstermekle kalmaz, aynı zamanda yüz binlerce destekçiyi kendi çıkarları doğrultusunda ekosistemde aktif kullanıcılar olmaya teşvik eder.

Katkıda bulunanların artmasının devam etmesi beklenirken, Polkadot topluluğu ve onun gelişen ekosistemi önümüzdeki 96 hafta boyunca kesinlikle izlenecek şey olacaktır.

(Visited 306 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 23,259.23 2.86%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,702.16 4.55%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.516335 4.25%
solana
Solana (SOL) $ 40.56 4.42%
xrp
XRP (XRP) $ 0.369042 2.88%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.94 4.34%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.069631 1.11%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 3.83%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.63 2.32%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.83 2.20%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.46 4.22%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.39 5.54%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.350614 4.95%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.892462 3.56%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.41 2.89%