Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaKripto Para Haberleri13 Eylül Kripto Para Piyasası İçin Çok Kritik! Tek Neden Ethereum Merge...

13 Eylül Kripto Para Piyasası İçin Çok Kritik! Tek Neden Ethereum Merge Değil…

Kripto para piyasasının çoğunluğunun beklediği şey, devasa oynaklık artışlarıdır; fakat Merge dışında başka bir şeyler de var

13 Eylül Kripto Para Piyasası İçin Çok Kritik Tek Neden Ethereum Merge Değil

Merge yükseltmesi, kripto para piyasasında volatiliteyi kesinlikle artıracak önemli bir olaydır; bundan dolayı kripto traderları tarafından dikkatle izleniyor. Fakat Merge’e ek olarak, başka bir olay da yakında kripto para piyasasında gerginliğe neden olabilir.

Başlıklar

Kripto para piyasası için kritik gün

13 Eylül, ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin yayınlanacağı ve yatırımcıların ülkedeki enflasyonda neler olduğunu anlamalarına yardımcı olacağı gün olacak.

Son iki TÜFE açıklamasında, enflasyon verileri, kripto para piyasasındaki volatilitede büyük bir artışa neden olmuştu.

İlk açıklanan rakam beklentilerin çok üzerinde gelirken, Temmuz ayına ait veriler enflasyonu yumuşatarak yatırımcılara hoş bir sürpriz yapmıştı.

10 Ağustos’ta, Bitcoin 25 bin dolarlık yerel en yüksek seviyeye ulaştığından, kripto para piyasası işlem hacminde ve oynaklıkta bir artışa tanık olmuştu. Fakat, yaşanan kısa süreli coşkuya rağmen, piyasalar tam bir toparlanma moduna girememiş ve kısa bir süre sonra da geri çekilmişti.

DeFi’lere Dikkat!

Ethereum Merge’ün 10 günden kısa bir sürede gerçekleşmesiyle, kripto uzmanları, Merge’ün neden olabileceği volatilite, likidite ve potansiyel güvenlik sorunlarına dikkat kesilmiş durumdalar.

Bazı uzmanlar tarafından, güncellemenin DeFi sektöründe ve Layer 2’lerde bir likidite krizine yol açabileceği belirtiliyor.

Şöyle ki, bazı kullanıcılar AAVE veya Compound gibi platformlardan ETH ödünç alarak karlarını en üst düzeye çıkarmak isteyebilirken; bazılarıysa Ether’lerini likidite sözleşmelerinden çekerek (ETH PoW tokeni elde etmek için) potansiyel bir likidite krizi meydana getirebilirler.

CoinGecko’nun kurucularından ve COO’su olan Bobby Ong, Merge öncesi olabilecekler konusunda bir uyarıda bulundu.

ETH PoW tokenlerini almak için önce ETH’yi bu çatalı destekleyen bir cüzdanda tutmak gerekiyor.

Optimism, Arbitrum gibi bir Layer 2’lerde tutulan ETH için herhangi bir ETH PoW alınamıyor. ETH PoW tokenlerini almak için Merge’den önce herhangi bir donanım cüzdanına veya PoW çatalını destekleyen bir borsaya taşınabilir.

DEX’lerdeki wEth’ler ve likidite sağlamak için kullanılan ETH için herhangi bir ETH PoW tokeni alınamıyor.

Kullanıcılar çıkmayı tercih edebilecekleri için DeFi protokollerinde bir likidite sıkışıklığı olabilir.

Yazım zamanı itibariyle, Ethereum son 24 saatte %5,90’lık bir fiyat artış gördü.

(Visited 80 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz