Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaDeFi Haberleri13.4 milyon dolarlık DeFi saldırısı! Yine Flash Loan’ı kullandılar…

13.4 milyon dolarlık DeFi saldırısı! Yine Flash Loan’ı kullandılar…

13.4 milyon dolarlık DeFi saldırısı! Yine Flash Loan’ı kullandılar…

En son milyon dolarlık DeFi saldırısı, bu sabah saldırganın Flash Loan’ı istismar ederek yaklaşık 13,4 milyon dolar çalmasıyla sonuçlandı. Bu defa saldırının kurbanı DEUS Finance DAO oldu. Olaydan sonra DEUS ekibi, kullanıcı fonlarının güvenli olduğunu bildirdi.

Başlıklar

Flash Loan istismarıyla yapılan DeFi saldırısı

DEUS Finance DAO, büyük bir saldırıya uğramış son DeFi protokolü oldu.

Ethereum, Fantom, BNB Chain ve diğer Layer 1 ağlarında çalışan çok zincirli DeFi projesine, perşembe sabahı erken saatlerde Flash Loan (hızlı kredi) istismarıyla bir saldırıda bulunuldu.

Zincir üstü veriler, saldırganın DeFi saldırısında, Fantom’daki DEUS likidite havuzunu hedefleyerek Flash Loan özelliğinden (hızlı kredi) yararlandığını gösteriyor.

DeFi projesi Aave’in öncülüğünü yaptığı Flash Loan’lar (hızlı krediler), DeFi kullanıcılarına aynı işlemde krediyi geri ödedikleri sürece teminat olmadan borç alma imkânı sağlar. Flash Loan DeFi inovasyonunun bir örneği olmakla birlikte, milyonlarca dolarlık saldırılarda oynadıkları önemli rol nedeniyle tartışma yaratıyor.

DeFi saldırısı vakaları bitmiyor

Bu saldırı, diğer pek çok olayla benzer yöntemleri kapsıyor. Blok zinciri güvenlik firması PeckShield’ın twitter gönderisinde de belirttiği üzere, saldırganlar krediyi oracle’ı manipüle etmek için kullandılar. Bununla birlikte DEUS DEI stabilcoin’in fiyatını yapay olarak pumpladılar. Ve DEI’yi daha fazla borç almak için teminat olarak kullanarak USDC’de bir işlem yaptılar. Hızlı krediyi ödedikten sonra, yaklaşık 13,4 milyon dolar kâr onlara kaldı.

Saldırgan, flash loan istismarını   gerçekleştirdikten sonra fonları Fantom’dan Ethereum’a taşıdı ve DeFi saldırılarında yaygın olarak kullanılan Ethereum tabanlı gizlilik koruma protokolü olan Tornado Cash’i kullanarak fonları “temiz” bir adrese aktardı.

DEUS o zamandan bu yana, kullanıcı fonlarının güvenli olduğunu ve DEI Lending’in (borç verme) duraklatıldığını belirten bir güncelleme yayınladı.

(Visited 76 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz