Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) Haberleri1 Bitcoin madenciliğinin maliyeti ne kadar?

1 Bitcoin madenciliğinin maliyeti ne kadar?

1 Bitcoin madenciliğinin maliyeti ne kadar?

Geçtiğimiz günlerde yatırım bankası JPMorgan, 1 Bitcoin madenciliği için üretim maliyetinin Haziran başında 24 bin dolardan 13 bin dolara düştüğünü tahmin etmişti.

Bitcoin madenciliğindeki üretim maliyeti, günde bir Bitcoin için ortalama madencilik maliyetinin bir tahminidir. Maliyet, öncelikle madencilerin cihazlarını çalıştırmak için yaptıkları elektrik sarfiyatına bağlıdır, fakat başka değişkenler de vardır.

Bitcoin fiyatı bu maliyetin üzerinde olduğu sürece, Bitcoin madenciliği operasyonu karlıdır ve piyasa gözlemcileri, maliyetin “ayı piyasasında Bitcoin fiyatının alt sınırı olarak” hizmet edebileceğini öne sürerler.

Bankaya göre, Bitcoin’in dibi, bugünkü fiyattan yüzde 45 aşağıdaki 13 bin dolar gibi düşük bir seviyede olabilir.

Karlılığa yardımcı olurken ve madencilerin likiditeyi artırmak veya kaldıraç azaltmak için BTC’lerini satma baskılarını potansiyel olarak azaltırken, üretim maliyetindeki düşüş, ileriye dönük Bitcoin fiyat görünümü için olumsuz olarak algılanabilir.

BF798BC0 5CEC 4B86 B8E1 6532D2CB4BAB
JPMorgan

Uzmanlar tahminlerini, madenciler daha verimli madencilik teçhizatı kullanmaya başladıkça elektrik kullanımındaki düşüşe dayandırıyorlar.

Diğer metrikler biraz farklı bir resim çiziyor

Örneğin MacroMicro verilerine göre, üretim maliyeti 17.700 doların bir miktar üzerinde seyrediyor.

Her iki şirket te Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) verilerini kullanarak maliyeti hesaplıyor.

Fakat bu veriler de, madencinin büyük ölçüde sapma gösterebilen ortalama elektrik maliyetlerine bağlıdır. Altyapı, donanım ve bakım/onarım gibi diğer maliyetler de değişebilir.

Bitcoin Madenciliği şirketi CleanSpark’ın CEO’su Zach Bradford şöyle söyledi:

Maliyet, teçhizatın türüne ve güç maliyetine, işçilik maliyetlerine ve tesis bakımLarına bağlı olarak büyük ölçüde değişEbilir.

Bradford, kendi analizlerinin üretim maliyetini JPMorgan’ınkinden bile daha düşük çıkarttığını söylüyor.

Araştırmamız kamu madencileri için rakamı 12 bin dolara yaklaştırıyor.

Yani bu, BTC 12 bin doların üzerinde kaldığı sürece, madencilerin kâr edeceği anlamına geliyor.

Bitcoin madenciliği fiyattan etkileniyor

Maliyetlerdeki farklılıklardan bağımsız, madenciler, BTC’nin Kasım’dan bu yana yaşanan düşüşün ardından baskı altına girdi.

Glassnode, Puell Multiple adlı bir modelle bu baskıyı özetledi.

898DA8EC 2141 4750 B840 11B8D844834D
Puell Multiple (turuncu) düştükçe, madenciler daha az karlı hale geldikçe ve varlıklarını satmak zorunda kaldıkça madenci teslim olma (sarı) riski artar. Resim: Glassnode

Bu matematiksel modele göre, madenciler şimdilerde kesinlikle geçmişe göre çok daha az kazanıyorlar.

Bitcoin madencileri, 12 aylık ortalamanın sadece yüzde 49’u kadar kazanıyorLar.

(Visited 936 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,515.57 6.14%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,889.58 11.37%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.537015 4.83%
solana
Solana (SOL) $ 44.01 10.47%
xrp
XRP (XRP) $ 0.38131 4.66%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.37 7.51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.07169 4.66%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.98%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.54 4.82%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 9.02 7.52%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.17 8.16%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.82 5.29%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.366342 6.50%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.937201 5.26%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.89 10.47%